Japonya’nın Üvey Evladı: Honda

Merhabalar, bugünkü yazımızda Japonya kökenli otomobil markası Honda’nın başarı öyküsüne değineceğiz. Karşılaştığı tüm zorluklara rağmen yapmış olduğu hatalardan ders çıkararak adım adım başarıya ulaşan Soichiro Honda’nın zorluklarla dolu hayat hikayesi aslında muazzam bir başarı hikayesi. Soichiro Honda, pekçok yeniliğin de öncüsü olan otomobil sektörüne yön veren cesur bir girişimci.

Soichiro Honda, 1906 yılında Japonya’da dokumacı bir anne, bisiklet tamircisi bir baba tarafından dünyaya gelmiş. Küçük yaşlarda bir yandan okula gidip aynı zamanda babasının yanında çalışmaya başlamış. Okul derslerine çalışmasına rağmen başarılı olamayınca yönünü başka yerlere çevirmiş.

1922 yılında ortaokulu bitiren Honda, gazetede gördüğü bir ilan üzerine oto tamir atölyesinde çalışmaya Tokyo’ya gitti. Honda’nın çalıştığı bu atölye günden güne işleri büyütüyordu ve açtığı şubelerden birinin başına da Soichiro Honda geçmişti. Honda burada piston yayı geliştiriyordu. Bu işi o kadar ciddiye alıyordu ki karısının mücevherlerini rehin bırakmıştı. Aldığı risklere rağmen 1938 yılında Toyota’ya fikrini sunduğunda beklenen olmamış aksine terslenip alay konusu olmuş. Eğitim almasının şart olduğu dile getirilerek Honda’yı sert bir dille geri çevirmişler.

Bu ve bunun gibi zorluklar karşısında yılmayan hatta hatalarından daha çok ders alan Honda iki yıl gibi bir süre sonunda Toyota’dan olumlu yanıt almayı başarmıştır. Kendi fabrikasının hayalini kuran Honda’nın maalesef zamanlaması iyi değildir ve bu sefer de 2. Dünya savaşı engeline takılmıştır. Savaşa hazırlanan Japon hükûmeti fabrika için olan betonu sağlayacak durumda değildir. Ama yine de bu durum azimli girişimcimizi durduramaz.

Kendi betonunu üretmeye karar veren Honda, arkadaşlarının yardımıyla betonu üretip fabrikayı açmayı başarırlar. 2. Dünya savaşı nedeniyle kurmak için beton ürettiği fabrikasına bomba düşer hatta bir değil iki kez. İmalat bölümünün neredeyse tamamına yakını yerle bir olur. Yılmayan azimli Honda, Amerika’nın işgali sırasında attığı benzin tenekelerini toplayarak ham madde depolamaya çalışır. Ülkede ham madde gereksinimi baş göstermiş ve Japonya işgal altındadır.

Tüm yaşanan olumsuzlukların yanında bir de ülke de benzin kıtlığı patlak vermiş. Bu yüzden de Honda bisikletle seyahat eder olmuş. Ancak bisikletin yavaşlığından dolayı Honda bisiklete motor takmayı akıl etmiş. Motor taktığı bisikleti çevresi tarafından oldukça dikkat çekmiş ve sayısız isteğe yetişmez olmuş. Bunun üzerine Honda yeni bir fabrika kurma hayaliyle sermaye için 18.000 bisiklet dükkanına mektup yollamıştır. Bunlardan 5.000 bisiklet üreticisi olumlu yanıt vermiş ve Honda’nın yeni hayatının kapıları aralanmış.

Yeni trend, motor bisikletleri üreten Honda, Avrupa ve Amerika’ya ihracata başlamış. 1970 yıllarında sektöre otomobillerle başarılı bir giriş yapmış. Günümüzde 100.000 kişi çalıştıran Honda olumsuz cevap aldığı Toyota’yı ihracat konusunda da geçmiştir. Karşısına çıkmış olan tüm zorluklara, engellere inat azimle canla başla çalışan Soichiro Honda, tüm girişimcilikle uğraşanlara muazzam bir örnektir.

Bugünkü yazımızda Honda’nın başarısızlıklarla dolu başarı öyküsüne değinmiş olduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.