Java Eğitim Serisi-3 Sayı Toplamı

Ve artık beklenen kısma geldik. Önceki yazılarımda Java nedir, ne değildir? Bu konulara değinmiştim. Bilgisayarımıza programı  indirdik ve kurulumunu yaptık artık başlamak için hazırız. O zaman bugün yeni bir projeyi nasıl açarız ve basit işlemleri nasıl yaparız bunlara bakalım.

Java’da programlama yapmak için mutlaka bir proje oluşturmamız gerekiyor.Her bir Java projemizde de mutlaka main fonksiyon bulunduran Java dosyası olması gerekiyor. Main kısaca işlemlerin döndüğü yerdir.

İlk projemizi oluşturmak için; file-new-java project-project name adımlarını aşağıdaki gibi takip ediyoruz.

Daha sonra SRC dosyası içine girip new-class-name adımlarını takip ediyoruz.

Ve son olarak ekranımız bu şekli alıyor. Eğer yukarıdaki kısımda public void seçeneğini de işaretleretledikten sonra finish derseniz karşınıza bu ekran gelecektir.

İlk projemizi böylece oluşturduk. Şimdi basit bir kod  yazıp çalıştırmayı deneceğiz. Ama öncelikle bilmemiz gereken birkaç bilgi var.

Java’da en çok kullanılan veri tipinden biri int tir. 32 bitliktir ve bir tamsayı gereksinimi duyulduğunda genellikle int kullanılır. Ama sadece int değil bir çok veri tipimiz var. Bugün ihtiyacımız olan ise yalnızca int. Detaya girmeden aşağıda kısa bilgi vereceğim ama ilerleyen bölümlerde detaylıca hepsini inceleyeceğiz.

  • Tam Sayılar için: long, int, short, byte
  • Ondalıklı Sayılar için: double, float
  • Mantıksal Sınamalar için: boolean
  • Karakter için: char;  kullanırız.

 

Şimdi int yardımı ile 3 sayı girelim ve bunları toplayalım.

 

Bu şekilde girersek Console sadece “11” cevabını gösterecektir.

Aşağıdaki gibi daha anlaşılır olmasını istiyorsak system.out.println içine toplam: ,sayıların toplamı: gibi ifadeler ekleyebiliriz.

 

System.out.println yazmak için kısa yolumuz; sys yazıp ctrl+space tuşlarına basmamız. Böylece altta çıkan seçeneklerden istediğimizi seçebiliriz.

Umarım yararlı olmuştur.Sağlıcakla kalın.