Java Eğitimleri–1

Merhabalar,

Öncelikle bu yazımın benim için diğerlerinden biraz farklı olduğunu söylemek istiyorum çünkü ilk yazılım eğitim serim olacak. Ve bu serilerin başlangıcını Java ile yapacağız. Java ve programlamaya giriş dersi aldığımdan zaten bir bilgi birikimim vardı neden üstüne koymuyorum dedim ve farklı kaynaklardan araştırmalar yaparak bu araştırmaları da yazıya dökerek hem kalıcı hem de biraz da olsa sizlere  yarar sağlamak amacıyla bu seriye başladım.

 

 

Biraz Java dilini tanıyalım..

Java , Sun şirketi’nin kurmuş olduğu ‘Green Team’ adlı on üç kişilik bir ekip tarafından hazırlanan ve 1991 yılında piyasaya girmiş bir programlama dilidir. Tüm platformlardan bağımsız ve yüksek performans ile çalışır. Program temel iki şey vardır; Compiler (derleyici) ve İnterpeter (yorumlayıcı). Java ise hem derleyici hem yorumlayıcı bir dildir. Diğer güzel bir yanı ise yeni sürümlerinde eski sürümlerdeki yazdığınız kodları kullanabilmemizdir. Yani Java SE7 de yazdığınız bir kodu Java SE8’de de çalıştırabilirsiniz.

Şimdi  Java’yı nerelerde kullanabileceğimize bakalım..

Java’nın çok geniş yelpazede bir kullanımı vardır. Bilgisayarlar, telefonlar, uzak işlemciler, sensörler ve daha bir çok alanda verimli uygulamalar yazılabilir. GUI, Servlet, Jsp gibi uygulamalarda da kullanılabilir. Sayısal verilerle anlattıklarımı desteklersem şu örnekleri verebilirim; Blu-ray disk oynatıcıların tamamında ve 125 milyon akıllı TV cihazda Java kullanılır. 

Son olarak bir de kod geliştirme aşamasında büyük önemi olan Java veri tiplerini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Her sınıf bir veri tipidir, her veri tipi bir sınıftır. Java da bu genel kurala uyar.

Java dilindeki veri tiplerini üç farklı gruba ayırabiliriz. Tam sayı veri tipleri, Kesirli sayı veri tipleri ve Alfa sayısal veri tipleri.

1.Tam Sayı Veri Tipleri

2.Kesirli Sayı Veri Tipleri

3.Alfa Sayısal Veri Tipleri

Böylece uzun soluklu bir eğitim serisine başlamış olduk. Bir sonraki yazımda Java’yı bilgisayarımıza nasıl kuracağımızdan bahsedeceğim. Ben yazarken çok keyif aldım umarım okurken sizde keyif almışsınızdır.