Kalite Ve Estetiğin Buluşması: Lamborghini

Merhabalar, bu yazımda sizlere İtalyan devi olan Lamborghini şirketinden bahsedeceğim.

Ferrucio Lamborghini aslında traktör üreticisiydi. Soğutma sistemleri gibi sektörler de üretim ağında bulunmaktaydı. Araba hayranı olan Lamborghini bir gün kendisine Ferrari alır. Ardından arabada yaşadığı problemi konuşmak için sürekli Ferrari fabrikasına gider gelir. Ancak sonuç alamaz. Ardından en son Ferrari patronuyla görüşmek ister. Ancak Ferrari patronu o zamanki klasmanından dolayı bir traktör üreticisi ile görüşmek istemez. Bu duruma çok sinirlenen Lamborghini kendi fabrikasında yaşadığı sorunu çözer ve eskisinden daha iyi noktaya getirir.

Bu çözümünün ardından Lamborghini yeni bir girişim adına Ferrari ‘ye rakip olarak otomobil üretme kararına varır. Ardından ilk olarak 1963’te ilk üretim gerçekleşir. Ferrari ile başa çıkamayacağını söyleyen çevresine aldırmayan Lamborghini üretime devam etmiştir. İlk iki seri arabasında başarılı olamasa da Miura adlı modeli adeta piyasaya bomba gibi düşmüştür. İlerleyen süreçte de modelleri dünyaca tanınmıştır. En güzel kısım ise Lamborghini’ nin Ferrari patronuna mektubu olur. Ve mektupta şu yazar:

  • TEŞEKKÜR EDERİM. TRAKTÖR ÜRETİCİSİ LAMBORGHİNİ.

Logodaki boğa ise Lamborghini’ nin burcundan gelmektedir.

Lamborghini 1970 yıllardaki krizden en kötü şekilde etkilendi ve traktör bölümünü satmak zorunda kaldı. Fiat tarafından satın alınan traktör bölümü Lamborghini’ yi sadece birkaç yıl ayakta tutabildi. 1978 yılında Lamborghini iflas ettiğini açıkladı. Bu iflas tabi ki spor otomobil öncüsünün sonu olmadı. Lamborghini İsviçre merkezli bir şirket satın alındı ve Lamborghini Countach modelinin üretimi başladı.

1987 yılına geldiğinde ise İsviçreli marka Lamborghini’ yi elden çıkartmak istedi. Markaya talip ise Amerika’dan çıktı. Chrysler Lamborghini’yi satın aldı ve üretim tekrar başladı. Chrysler, Lamborghini’yi satın aldığında çalışmaları hızlandırdı ve 3 yıl içinde yeni bir model ortaya çıkarttı. Döneminin en iyisini ortaya çıkarmak isteyen marka 12 silindirli motor felsefesinden vazgeçmedi ve Lamborghini Diablo modelini ortaya çıkardı. İspanyolca şeytan anlamına gelen Diablo’ nun 5,7 litre hacimli 12 silindirli motoru 550 HP güç üretiyor ve 0’dan 100 KM/S hıza 3,9 saniyede çıkıyor.

 

1998 yılına kadar süren Chrysler-Lamborghini iş birliği Volkswagen Grubu’nun Lamborghini’yi satın almak istemesiyle bozuldu ve Volkswagen Grubu Lamborghini’yi satın aldı. Ardından Murcielago modelini sahneye sürdü. Lamborghini Murcielago modelinin yerine yeni bir model getirmeyi isteyen marka, Lamborghini Aventador modelini piyasaya sürdü. 12 silindir felsefesinin en son ürünü olan Lamborghini Aventador’ un 6,5 litrelik güç değeri 700 HP güç üretiyor ve aracı 100 KM/S hıza 2,9 saniyede ulaştırıyor.

Belki de Enzo Ferrari ve Ferrucio Lamborghini arasında bu diyalog olmasaydı bu muhteşem otomobil markası olmayacaktı.

Diğer yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.