Kanban Diyor Ki

 

Merhaba güzel insanlar.

Bu yazımda sizlere Kanban’dan bahsetmek istiyorum. Kanban nedir? Avantajları nelerdir? Ne işe yarar?

kanban card

 

Kanban, Japoncada tahta veya tabela anlamına gelmektedir. Üretimin tam zamanında gerçekleştirilebilmesi için tüm üretim sürecine ne zaman ne kadar üretim yapacaklarını bildiren bir bilgi sistemidir. Tıpkı sinir sistemimizin beynimize yolladığı mesajlar gibi Kanban da geriye doğru çalışır ve bir önceki noktadan çeker bilgiyi.

Takım faaliyetlerini rahatça izleyebilme, önceliklendirmelerin kolayca düzenlenmesi, iş süreçlerinin görünürlüğünün artırılması avantajlarını sağlar.

Genellikle kartlar üzerinde yer alan bilgiler şunlardır:

  • Kullanıldığı yer
  • Parça no,
  • Parça adı,
  • Parçanın tanımı,
  • Kanban numarası (kanban kartının tanıtım numarası),
  • Parça sayısı
  • Kanbanın düzenli olarak konulduğu kutunun tanımlayıcı kod numarası veya ismi,
  • Kanbanın teslim edileceği iş istasyonunun yeri (kod numarası veya tanımı)

indir (1)t

Her parçanın üretimi için gerekli toplam Kanban kartı sayısı (N) aşağıda verilen eşitlik ile hesaplanabilir. Formülde, D günlük üretim miktarını, T toplam çevrim süresini, S güvenlik katsayısını ve Q bir standart kutunun alabileceği en fazla parça sayısını temsil etmektedir.

indir (2)

Sistemdeki kanban sayısı sistem içerisindeki stok miktarını belirler. Maksimum stok düzeyi standart kutu başına düşen birim sayısıyla çarpılarak toplam kanban sayısı oluşturulur.

Örneğin, her kutuda 50 parça bulunuyorsa ve 3 kutu varsa, toplam stok 3 x 50=150 parça ile sınırlı olur. Bu 50 parça için kanban uygulandığında kanban kartı toplandıktan sonra bekleme süresi 2 dakikadır, kanban kartının kanban kutusundan alınıp proses önüne taşınma süresi 1 dakikadır, kanban toplama zamanı 8 dakikadır ve parça başına stok bulundurma maliyeti 1 TL, stok bulundurmama maliyeti ise 5 TL’dir.

Görüyoruz ki Kanban sistemi sayesinde istenilen stok miktarının ayarlanması kolayca yapılabilir, istenilen miktarda ürün üretilerek son ürünün stokta tutulması engellenir. Ayrıca üretim sürecinin kontrolü sağlanır.

Gelelim günlük hayatta da uygulayalım kısmına;

379cbacd525d0aa727b959d35822b8ee--kanban-board-life-organization

Sizler de aynı işletmelerin yaptığı gibi işleriniz için bir tablo oluşturabilirsiniz. İsterseniz tahtadan olsun isterseniz kartondan. Şimdi sözü Kanban’a bırakıyorum.

Kanban, sizlere günlük işlerinizi akılda tutmak yerine kartlara, kağıtlara yazmanızı tavsiye ediyor. Diyor ki çok düşünüyorsunuz yahu. Aklınızda yapacağınız çok iş var. Yazın onları bir yere (görseldeki gibi post-it lere yazabilirsiniz), ayırın gruplara (yapacaklarım, yapıyorum, yaptım). Yapacağım kısmından seçtiğiniz post-it i yapıyorum kısmına ekledikten sonra başlayın o işi yapmaya. Bittiyse tamaaaam yaptım kısmına ekleyebilirsiniz artık. Bu size yaptığınız işi bitirmenin hazzını yaşatacak ve sonraki işinize başlamanızı kolaylaştıracak. Ayrıca işlerinizi görselleştirerek planlamanızı daha kolay yapmanızı sağlayacak.

Ben de Kanban’ın yalancısıyım.

Hayatın tüm güzellikleri sizlerle olsun.