Karakuri – Enerji Tasarruflu Kaizen

Karakuri nedir?

Karakuri; Japon kültüründe kendi kendine hareket edebilen ve mekanik özelliği olan oyuncak bir bebektir. Karakuri endüstride “mekanik hile “anlamında kullanılır. Bu bebek Japonya da 17. yüzyıldan beri festivallere konuk olmasının yanı sıra günlük hayatta kollarına çay konularak sunum yapan bu bebekten çay fincanı alınıp yenisi konduğunda her şeyi baştan tekrarlamaktadır ve bu işi yaparken enerjiye ihtiyaç duymaz mekanik olarak çalışır. Örnek için buraya bakabilirsiniz.

Festivallerde farklı şekillerde hareketlerde yapabilen bu bebekler birçok yönü ile kaizen çalışmalarında kullanılmasında da etkili olmuştur.

Karakuri kaizen sistemi operatörün yapması gereken taşıma ve aktarma işlerini tamamen mekanik bir şekilde enerji kullanılmadan, yer çekiminden yararlanılarak ve CO2 salınımının azaltılarak gerçekleştirilmesini sağlar.

Karakuri ekipmanları mekanik ve ittirme-kaldırma kuvvetlerine göre hareket ettiği için enerji israfının engellenmesine olanak sağlar.

Karakuri uygulamalarında temel disiplin:

  • Akış içerisinde 3 M’nin (Muri, Muda, Mura) ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
  • Basit tasarımla maliyet yaratmayacak ekipman/aparat oluşturmalıdır. Maddi kaynak kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Manüel işler azaltılmalı , manüel işler katma değeri olan net işe dönüştürülmelidir.
  • Akış içerisindeki güçten yararlanmalı, ekstra bir enerji ihtiyacından kaçınılmalıdır.
  • Ürünle temas içinde olan sağlık çalışanlarının fikirlerine önem verilmelidir.

Yaratıcı zeka ile mekanik bilgilerin buluşması ve akılcı tasarımların basit ekipmanlara dönüştürülmesi ile ortaya çıkan karakuri çalışmaları akış içerisindeki uyumdan yararlanarak bir operatörün yapacağı işin insansız bir şekilde yapabilmesine olanak sağlar.

Aşağıdaki videodan karakuri kaizen örneklerini izleyebilirsiniz:

 

Karakuri metodu her türlü iş alanında kullanıldığı taktirde pahalı yatırımları minimuma indirerek, dışa bağımlılığı azaltacak ve operasyonel maliyetleri oldukça kısacaktır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın..