Kararlarınızı Şansa Bırakmayın – WRA Tekniği

Kararların analitik yaklaşımla nasıl alındığını anlatan 2. yazımla herkese merhaba:)

İlk yazımda AHP tekniğinden bahsetmiştim.

Kısaca hatırlayacak olursak  AHP tekniği çok kriterli karar verme yöntemlerinden olup öznel yargıların hesaplamalar sonucunda sayısallaştırılmasına dayanmaktadır. Yazıda 3 telefondan birini seçmek istediğimizi varsaymıştık ve bunun için bize uygun kriterleri belirlemiştik. Önce her bir kriteri ayrı ayrı modeller üzerinden derecelendirip tablolaştırdık. Böylece telefonların kriterlerimize uygunluğunu gördük. Daha sonra kriterleri kendi içinde derecelendirerek kriterlerin bizim için önemini gördük. Bu değerleri birbiriyle çarparak kendimize en uygun modeli belirledik.

WRA tekniğinde belirlemiş olduğumuz kriterleri yine önem düzeyimize göre puanlıyoruz. AHP’de önem düzeyine göre SST (Standart Seçim Tablosu)’den yararlanarak kriterlerimizi puanlamıştık ve birbiriyle karşılaştırmak için de oranladık. WRA’da AHP sonucunda elde ettiğimiz son oranı yani ağırlığı, kriterlerimize verdiğimiz puanlarla çarparak bulduğumuz sonuç neticesinde bir seçim yapıyoruz.

Daha anlaşılır olması için örnekle açıklayacak olursak;

A,B,C ürünlerimiz ve k1, k2, k3 kriterlerimiz olsun. Bir önceki yazımdaki AHP tekniği adımlarını takip ederek tablodaki ağırlıkları bulduğumuzu varsayalım.

 

ÜRÜNLER AĞIRLIKLAR
A 0,465
B 0,325
C 0,210

 

WRA tekniği kuralınca kriterlerimize önem derecesine göre puan vermemiz gerekiyor. Bu puanı belirlediğimiz bir skalayla (SST gibi) veya 10 üzerinden, 100 üzerinden verebiliriz. 100 üzerinden tablodaki gibi puanlarsak;

KRİTERLER PUAN
k1 55
k2 20
k3 35

En son AHP ile bulunan ağırlık ve kriter puanlarımızı çarparak doğru karara ulaşabiliriz.

A1 0,465 x  55 25,575
A2 0,325 x 20 6,5
A3 0,210 x  35 7,35

Renkli sütuna baktığımızda açık bir farkla A1 ürününde karar kılınması gerektiğini söyleyebiliyoruz. Gösteriyor ki AHP tekniği ile kriterlerime en uygun ürünün A1 olduğunu WRA ile de önem düzeyine göre puanladığım kriterlerden yine en doğru tercih A1. Bu mantıksal yaklaşımlarla objektif kararlar alabiliyoruz.

İstek ve görüşleriniz için bkara@industryolog.com mail adresim ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

Esen kalın…