Katmanlı Üretim Nedir?

Merhabalar,

İlk yazıma Endüstri 4.0’la birlikte 3-Boyutlu yazıcı teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir imalat yöntemiyle başlamak istedim. 3-Boyutlu yazıcıları uzun süredir duyuyoruz. Peki 3D yazıcı nedir? Endüstri 4.0’a etkisi nasıldır? Üretime katkısı nelerdir? Bu yazımda bunun gibi soruları yanıtlayarak, ilerleyen teknolojiyle birlikte 3D yazıcıların geldiği noktadan ve bunun üretime etkisinden bahsedeceğim.

3-Boyutlu yazıcılar, bilgisayar destekli programlar ile tasarlanmış herhangi bir veriyi kalıp, model gibi araç gereç ihtiyacı olmadan kat kat malzeme ekleyerek fiziksel model üreten makinelerdir. Yaygın kullanımı olan 3D yazıcı yerine, katkılı üretim veya hızlı prototipleme teknolojisi demek daha doğru olacaktır. Bu teknolojinin endüstride kullanılmasına ise Katmanlı Üretim (Additive Manufacturing) adı veriliyor. Katmanlı Üretim bilinen diğer imalat yöntemlerinin aksine, malzeme ekleyerek ve bütünleştirerek imalatı gerçekleştirir.

3D yazıcılarla üretilen ürünler bir süredir hayatımızda yer almaktadır. Bir alet ya da oyuncak gibi herhangi bir cisim bilgisayar ortamında dijital olarak tasarlandığı anda bu ürünün örneği 3D yazıcı sayesinde kısa bir sürede elle tutulabilir hale gelmektedir. Henüz hiçbir üretim yöntemi ile üretilmesi mümkün olmayan karmaşık parçalar bile tasarlandığı anda somutlaşabilmektedir. Bilgisayarda çizilen model ile yazıcıdan çıkan model belirlenen boyutlara göre birbirinin aynısı olmaktadır. Baskı için metal, plastik, polimer, reçine, seramik, alçı ve hatta deney aşamasındaki çalışmalara göre insan dokusu gibi 100’den fazla malzeme katı, sıvı veya toz halinde kullanılabilmektedir.

3D yazıcılar yardımıyla tüketiciler üretici olabilmekte, işçi ve aracı masrafları ortadan kalkmaktadır. Katmanlı üretim sayesinde hızlı prototip ve model üretimi mümkün olabilecek, böylece ürünlerin piyasaya sürümü hızlanacaktır. Üretim ucuzlayacaktır. 3D yazıcı ile üretilmiş parçaların başka avantajları da vardır. Gelişmiş tasarımları sayesinde orijinal parçaya göre daha az malzeme gerektirirler ve daha hafiftirler. Ayrıca daha sağlam ve daha uzun ömürlü olurlar. Bir başka özellik olarak bu parçalara farklı fonksiyonların entegre edilebileceği söylenebilir.

Katmanlı Üretim kattığı değer ve faydalar doğrultusunda Endüstri 4.0 içerisinde önemli bir yere sahip olacaktır. Endüstri 4.0’la sanayi, istenen cisimleri esnek ve normalden daha hızlı üretebilen makinelere ihtiyaç duymaktadır. Katmanlı üretim sayesinde, tasarımda büyük bir esneklik sağlanmaktadır. Az prototip yapımı, daha az kalıp ve süreç katkı üretimle sağlanacaktır. Katmanlı üretim ile tasarım değişikliği için hiçbir maliyet ya da süre gerekli değildir. Bilgisayar ortamındaki modelin saklanması ve gerektiğinde değişiklikler için kullanılması yeterlidir. Katmanlı üretim, tasarımda karşılaşılan sınırları kaldırır. Karmaşık geometrilerin ve normalde yapılması zor parçaların üretilebilmesine olanak sağlar. Ürün optimizasyonunu hızlandırır. Tasarım ve imalatın birlikte çalışmasını sağlar. İmalat makinalarının sayısını azaltarak üretim süreçlerini ve maliyeti azaltır. Bakalım bu kadar avantajlı bir üretim yöntemi ilerde nasıl kapılar açacak. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.