Kendini İfade Etme Sonucu: Etkili Liderlik

Herkese Merhabalar,

Bugün sizlere kendini doğru ifade etme sonucu ortaya çıkan etkili liderlikten bahsedeceğim. Liderlik konusunda doğru bildiğimiz yanlışlardan bahsedeceğim ve sizin içinizde yatan liderlik ruhunuz varsa bunun ortaya çıkarılmasına yardım edeceğim.

İnsanları belli amaçlar doğrultusunda bir araya toplamak ve onları harekete geçirmek oldukça zordur. İşte tam da bu noktada etkili bir lider olmak büyük önem taşıyor. Neden mi? Çünkü etkili bir lider, ilk önce kendi içinde fikir birliği yaparak, bilgi ve yeteneklerini kullanıp grubu bir araya toplayabilme özelliğini sahiptir. Bu açıdan liderlik herkesin sahip olabileceği bir özellik değildir.

Etkili lider, elindeki gücü kullanarak çevresini etkileyen ve gelişime ayak uydurup rotayı belirleyen kişidir. Bunlarla birlikte aldığı zor kararların bile arkasında duran kişi olabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüm sorumluluğu alarak son kararı kendisi verir.

Etkili liderler genelde uzun vadeli görüş açılarına sahiptirler. Mesela bir fikir ortaya atıldığında bunların ileride nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağını baştan kestirebilirler. Bir işi yapmış olmak için yapmazlar, doğru olan her neyse onu yapmaya çalışırlar.

Tüm bunların yanı sıra bana kalırsa etkili bir liderde olan en önemli özellik yenilikler yaratması ve bu yenilikleri başlatmasıdır. Çünkü yenilikler her zaman ekiplere heyecan verir, ilham kaynağı olur. Bu durumda ekibin enerjik ve güçlü kalmasını sağlar.

Peki tüm bunlara sahipsek etkili bir lider miyiz?

Etkili bir lider olmak bunlarla sınırlı kalmıyor. Örneğin sabırsız biriysek bu özelliklere sahip olmamızın hiçbir anlamı yok. Çünkü zafere ulaşmak için belli bir süreçten geçmek gerek. Bazı şeylerin hemen gerçekleşmesini istemek etkili lider olma yolunda bize büyük bir engel olacaktır.

Bunlara ek olarak, etkili bir lider ekipteki insanların bir arada nasıl çalışacağını bilmelidir. Ekipteki insanların benzerliklerini değil de, farklılıklarını ve eşsiz yönlerini keşfetmelidir. Bu yönleri kullanacak cesarete sahip olup, ekip içinde orijinallikler yaratmalıdır. 

Eğer sen de bu özelliklere sahipsen, bir ekibe liderlik yapabileceğini düşünüyorsan, harekete geç! Beynindeki parlak fikirleri ortaya çıkar ve kendine nasıl güvendiğini herkese göster. Söylediklerinle yaptıkların farklı olmayan bir sen ortaya çıkar ve kendin olmayı başar!

Etkili lider olmak isteyenlere ilham kaynağı olması dileğiyle, bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sevgiyle kalın..