Kendinizi Yönetin

 

Merhabalar,

Bugünkü yazımda Harvard Business Review Yönetim 2.0 kitabından derlediğim kendimizi yönetmek için sunulan 5 tane ipucundan bahsedeceğim.

1-Yeni Bir Vizyon Oluşturun

Hayatımızda yaşadığımız – bugün kim olduğumuzu belirleyen- dört veya beş anımızı ya da olayları belirleyin. Her bir anımızın ya da olayın değerlerimizi nasıl şekillendirdiğini görmeye çalışalım.Daha sonra vizyonumuz için bir taslak çıkaralım. Bu, elde edilebilir bir geleceğe dair bir görüntüdür. Bugünden 2025 yılına kadar nasıl biri olmak istediğimizi ve dünyaya sunmak istediğimiz başlıca katkıları belirleyelim. 2025’de nasıl bir etki bırakmayı umut ediyorsunuz? 

 

 

2-İstediğiniz Şeyi Almışsınız Gibi Davranın

Zihin sahip olduğumuz en muhteşem araçtır. Ama bazen en büyük düşmanımız olabilir. Çalışma arkadaşlarımızın bize saygı duymadığından endişelenir ve bu meseleyi gereğinden fazla düşünmek endişemizi besler. Bunun yerine çalışma arkadaşlarımızın bize saygı gösteriyor gibi davranalım. Bu kurgu olabilir ama endişe ettiğimiz şeyler de kurgu olabilir. Endişelenmeyi bırakıp güvenli bir şekilde hareket etmek daha iyidir. İstediğimiz şeyi elde etme şansımızı artırır.

3-Öğrenme Arzunuzu Artırın

Egomuz öğrenme arzumuzun yoluna çıkmasına izin vermeyelim. Başarılı insanlar yeni şeylere açık tutarlar çünkü bilgi seviyeleri ne kadar yüksek olursa olsun her zaman keşfedilecek daha fazla olduğunu bilirler. Bir alanda uzman olursak, uzmanlığımızı aktarabileceğimiz ve uygulayabileceğimiz başka alanlar arayalım. Sorular soralım veya sorunu çözmek için yeni yollar bulalım.

 

4-Sol Vuruşunuz Üzerinde Çalışın

Bir konuda iyiysek, o güce dayanmamız daha kolaydır. Eğer sağ vuruşumuz güçlüyse, kendimizi bunu daha çok kullanacak şekilde konumlandırırız, fakat zayıflıklarımızı güçlere dönüştürmek bize rekabet üstünlüğü katacaktır. Enerjimizi zayıf noktalarımızı iyileştirmeye odaklayalım. Herkes bizden sağ vuruş beklerken muhteşem bir sol vuruş yapalım.

 

 

5-Lüzumsuz “Böyle Olmak Zorundayım” Lafını Bırakın

Sahip olabileceğimiz en kötü alışkanlıklardan biri kendi davranışlarımıza “Ben böyleyim işte!” gibi bahane bulmaktır. Bizi biz yaptığına inandığımız kötü davranışlara yapışıp kalmayı bırakmalıyız. Değişmeyeceğimiz konusunda ısrar etmek yerine bu davranışların başarılarımızı nasıl engellediğini düşünelim. Bu davranışları karakter özelliğimiz olarak değil, iyileşme imkanı olduğunu düşünelim. Başarılı olmamıza yardımcı olduğunda değişimin ne kadar kolay olduğunu göreceğiz.

 

Kendimizi yönetebilme beceresi bence sahip olabileceğimiz en önemli özelliklerimizden birisidir. Çünkü kendini yönetebilen insan hem mutlu olur hem de daha başarılı olur. Şimdi kendimizi yönetmeye yukarıda bahsettiğim beş adımdan başlayalım mı?

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, esen kalın…