“Aslında satışın alasını biliriz biz, genlerimizde, tarihimizde var. Düşünürsek eğer dünyadaki ve tarihteki ilk AVM’yi biz kurmuşuz. Sene 1455. İstanbul’daki Kapalı Çarşı Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış. “

Geçenlerde Banu Akın tarafından yazılmış “Delik Jeton” adlı bu kitabı gerek gerçek hayattan örnekleriyle gerek samimi anlatımıyla gayet beğendim. Sıkıcı bir anlatımı yok ve alındığında bitirilebilecek türden bir kitap diyebiliriz. Ama sindire sindire okumayı daha çok sevmişimdir.

İpe bağlı bir delik jetonun ne işe yaradığını tahmin edersiniz diye düşünüyorum. Banu Hanım da yolda bulduğu bu delik jeton ve Türklerin zekasından söz edip, yaratıcılığı sistemli bir şekilde kullanarak ilerlememiz gerektiğinden bahsederek başlıyor pazarlamanın derinliklerine inmeye.

Kitap bölüm bölüm gidiyor ve ilk başta her bölümün sonunda bir kilit kelime elde ediyoruz. Tutarlı, karşılıklı kazanç, yaratıcılık gibi 8 tane kilit kelime.

Pazarlama ile ilgili olan bu kitapta kadın ve erkekler arasındaki farklar, karate, denge, tai chi gibi birçok şey kitapta yer alıyor. Tabi bunların pazarlama ile ilişkileri de.

“Karatede 4 temel zorunluluk var gördüğüm kadarıyla:

1.Dengeni koruyacaksın.

2.Her daim hazır olacaksın.

3.Çok çalışacaksın.

4.Esnek olacaksın.

İş hayatıyla baş etme yöntemleri de aynı değilmi? Hele de işletmek zorunda olduğun bir mağazan, bir şirketin varsa.”

Bir sefer Ankara’da bir şirkette eğitim vereceğim. Şirketin genel müdürüne sordum:

“Sizin satışlar ne durumda, sektörün ne kadarına sahipsiniz?”

Verilen cevap gerçekten bombaydı.

“Vallahi Banu Hanım, %7’si ile %25’i arasında bir Pazar payımız var.”

İnanılmaz değil mi? Hani %7’si ile %10’u arasında dese gene iyi. 7 nerdeee, 25 nerde… Bunun Türkçesi şu:” Pazar payından falan haberimiz yok.”

Kitabın sonunda da “Bu Kitabı Neden Yazdım” diye bir açıklama yapmış yazarımız. Sanırım ilk defa bir kitapta böyle bir kısım okuyorum. Bu kitabı yazmasının nedeni ise ona gelen bir mesaj. O mesajın ne olduğunu söylemicem hehe ?

İyi veya kötü geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.