Know-How Nedir?

Herkese Merhaba,

Bugün önemli bir konu olan Know-How’dan bahsetmek istiyorum.

3-2-1 Hazırsak Başlayalım! 

Know-How bir üründen, yöntemden en kolay ya da en verimli biçimde yararlanmayı sağlayan bilgi veya ticari sır olarak adlandırılır. Bir işin nasıl yapılacağı, sırları, püf noktaları, sahip olunan bu teknolojiyi kullanması ve tecrübelerini pazarlamasıdır.

Ortaya Çıkışı

Sanayi devriminden sonra Anglo-Amerikan Hukuk çevresinde ortaya çıkmıştır. İşletmeler genişledi, farklılaştı. Yeni yeni üretim teknikleri doğdu ve kompleks bir hal almaya başladı. Bu bilgiler de sahiplerinin gizliliğinde kalarak Know How’un ortaya çıkmasını sağladı. Pazarda rekabet etmek isteyip uzun uzun arge çalışmalarıyla zaman kaybetmek yerine bu bilgi ve tecrübeleri para karşılığında bir işletme devralıp kullanmayı tercih etmiştir.

Know-How  sahipleri uzun uğraşlar,büyük yatırımlar sonucu elde ettikleri bilgileri satarak ya da kiralayarak çok büyük gelir elde etmişlerdir.

Ayrıca pazarda rekabet yarışında önde yer almak isteyen işletmeler bu yola başvurmaktadır. Amaç; Bir ürün ya da yöntemden en kolay ya da en verimli biçimde yaralanmayı sağlamaktır. Bütün halinde ya da parçaları tam olarak birleştirildiğinde dahi herkes tarafından bilinmemesi ya da kolaylıkla ulaşılabilir olmaması gereken Know-How patentli olmayan, uygulamaya yönelik gizli bilgi paketidir. Ayrıca patent ile Know-How’u ayıran nokta, patentin sadece bir kullanma izni oluşu, Know-How’un ise bilgiyi satın alan ya da kiralayan kuruluşa yararlanma olanaklarını  hazırlamayı hedeflemesidir.

 

 

Know-how bazı işletmeler için son derece önem taşır. Örneğin Coca Cola’nın çok gizli tutulan formülü, belki dünyanın en pahalı know-how bilgilerinden biridir. Şirket, formülü özenle saklanan ticari sır olarak korur ve formül sadece yöneticilerin içinde bulunduğu birkaç çalışan tarafından bilinir ve Coca-Cola’nın sırrının sadece iki kişi biliyor oluşu, onların aynı uçakta seyahat etmesi yasaktır. Bu iki kişi yarı yarıya formülü biliyorlardır ve ancak bir araya geldikleri zaman formül tam oluyordur.

Bizdeki meslek sırrıyla aynı anlamdadır Know- How. Hani derler ya meslek sırrı söylemem. Bizim kültürümüzdeki yansıması da bu şekildedir. Know How’u ilk araştırmaya başladığım zaman aklıma Sünger Bob’daki Plankton geldi. Meşhur hamburgerin gizli formülünü çalmaya çalışıyordu. Bunu hayatımızda birçok alanda görebiliriz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Neşeyle kalın!