Kotlin, projesi 2010 yılında başlanmış ve ilk resmi 1.0 sürümü Şubat 2016’da yayınlanmış bir programlama dilidir. JVM, Android, JavaScript ve Native’i hedef alan bu dil JetBrains tarafından geliştirilmiştir.  Ayrıca Google 17 Mayıs 2017’de projelerini Kotlin ile devam ettireceğini, Android için programlama dili Kotlin’i destekleyeceğini duyurdu.

Kotlin Java programlama dili ile çalışabilen bir dildir. Yani kullanmakta olduğunuz Java kütüphanelerini Kotlin için de kullanabilirsiniz. Ayrıca Java-to-Kotlin dönüştürücüsü ile Kotlin kodunu Java’ya Java kodunu da Kotlin’e dönüştürebilirsiniz. Bu sayede daha önce Java ile başlamış olduğunuz projenizi rahatlıkla Kotlin ile devam ettirmeniz mümkün.

Java bitti mi diye sorarsanız, hayır. Android ve Android Studio’nun yeni sürümleri ile Java her geçen gün gelişiyor. Ek olarak Kotlin ve Java’nın temelleri ilişkili olduğundan Kotlin için eklenen herhangi bir destek Java’yı daha iyi hale getiriyor.

Java, C#, JavaScript, Scala ve Groovy gibi mevcut dillerden esinlenen bu dilin hedeflerinden biri birden fazla platformda kullanılan bir dil olmak. Geliştiriciler Kotlin/JVM ve Kotlin/JSyi aktif olarak destekleyeceklerini ve geliştireceklerini söylüyorlar. Ayrıca MacOS, iOS ve IoT gibi platformlar için de Kotlin/Native üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar.

Kotlinin Bazı Artıları:

Her platform için farklı bir sanal makine olduğundan dolayı bytecode’a çevrilen programınız Windows, Mac, Linux farketmeksizin aynı şekilde calışacaktır.

Dinamik hafıza yönetimi sayesinde gereksiz çöpler Garbage Collector tarafından temizlenir.

Kotlin Java’ya göre daha özlüdür. Java ile yazacağınız satırlarca kodların sayısını Kotlin ile %40 oranında azaltabilmenin mümkün olduğu öngörülüyor.

Kotlin’in Java’ya göre artıları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Şuan Kotlin’i Square, Pinterest ve Basecamp gibi birçok şirket kullanıyor.

Son olarak, Android veya web tarayıcınız için Kotlin uygulamaları oluşturmak amacıyla Android Studio, Eclipse, IntelliJ IDEA veya bağımsız bir derleyici kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://kotlinlang.org/

 

İyi veya kötü geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.