Liderlik Mi Yöneticilik Mi?

Merhabalar 🙂

Bu yazımda konumuz başlıktan da anlayacağımız üzere Liderlik ve Yöneticilik. Bu kavramlar aynı anlamda mı, kime lider, kime yönetici denmeli bunlar üzerinde duralım.

Bu iki kavram genellikle aynı gibi düşünülüp aynı yerlerde kullanılır. İnsan topluluğunun bulunduğu her yerde bir ya da daha fazla söz sahibi kişiler bulunur. Bu kişiler müdürler, yöneticiler, müdür yardımcıları, başkan gibi unvanlarla anılır. Bu kişilerin liderlik yeteneğine sahip olarak görülmesi kişileri bu unvanlara da sahip yapıyor. Halbuki liderlik ve yöneticilik arasında farklar var ve lider olmak için her zaman daha fazlasına ihtiyaç var.

        Bir yönetici işletmenin yürüttüğü tüm işleri bir uzman gibi bilmiyor olabilir. Ama bir lider pazar eğilimleri, şirketin dinamiklerini, değerlerini, misyon ve vizyonu ve şirketin hedeflere ulaşabilirliğini bilmelidir. İyi bir lider idealist olup ancak doğruları gösterir. Dürüsttür, iyiye işaret eden her şeyde öncü olmalıdır. Sürekli sorular sorar. Bu yönüyle sorgulayıcı bir yöntemi vardır. Bunu yapmalıdır çünkü ona sorulan tüm sorulara doğru cevap vermek zorundadır. Cevapları geçiştiremez ya da erteleyemez. Etkin bir liderin bilgi kaynakları da sağlam olmalıdır. Onu yanlışa sevk edecek bilgi kaynağından mutlaka uzak durmalıdır.

   Yaşadığımız şu çağda yöneticilere değil, yeni nesil liderlere ihtiyacımız olacak. Gelişen teknoloji ve üretim sistemlerinin gelişmesi yönetici ve lider bakışının da değişmesini sağlıyor. Çünkü liderler şirket program ve hedeflerini oluştururken en uygun etkenleri belirleyip bunları analiz ediyor. Yöneticilere ise bunları uygulamak düşüyor. Bu iki kavram arasındaki en önemli fark işte budur. İyi bir yönetici doğru işlerin yapılmasından sorumluyken, lider bir hedef, vizyon ve strateji doğrultusunda, doğru işleri yapar.

İyi bir lider tüm şirketi doğru merdiven basamaklarına yönlendirerek merdivenin en son basamağında istenilen hedefin oluşu o lideri başarılı yapacaktır. Son basamaktaki hedefler de yine lider tarafından konulmuş hedeflerdir ve hayal gücü, kararlılık özelliklerini bize gösterecektir. 

Yönetici ve Lider arasındaki farklar;

  • İkisi de yenilikçidir, lider ayrıca yaratıcıdır. 
  • İkisi de vizyona sahiptir ve liderler vizyon oluşturma yeteneğine sahiptir. 
  • Yöneticiler bir yapı, sistem üzerinde uğraşır, liderlerin odağı insandır.
  • Yöneticiler kısa bir vizyona sahipken, liderler uzun vizyon sahibidirler.
  • Liderler sürekli kendilerini geliştirir ve yönetir.

  Liderliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğu da söylenir ama aslında herkes birer lider olabilir. Sadece kendimizi bir çok yetenek yönünden geliştirmemiz ve liderlik özelliklerinin tümünü taşıyor olmamız gerektiğini bilmeliyiz.

Bu kavramlarla ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Soru ve görüşlerinizi bkara@industryolog.com mail adresime yazabilirsiniz.