Mandela Etkisi

Merhabalar,

Yazıma ufak bir test ile başlayacağım.Resimlerde gördüğünüz şekillerin doğru olan görüntülerini seçmenizi,cevaplarınızı not almanızı ve yazının sonunda doğru cevaplar ile değerlendirmenizi isteyeceğim.

1                       –                       2

1                      –                        2

1                   –                        2

1                      –                     2

1                      –                        2

Hepimizin emin olduğu konularda aslında yanıldığını anladığı bir kaç anı vardır.Ben bugün böyle anılarımızda büyük etkiye  sahip bir konuyu yani Mandela Etkisini anlatmaya çalışacağım.

İlk önce olayın en başına gideceğiz. 1889 yılında  Rus nöropsikiyatrist Sergei Korsakoff tarafından bir sendrom tanımlandı. Bu sendromun özelliği insanların olmamış şeyleri olmuş gibi hatırlamasıydı. İşin ilginç tarafı bu insanlar yalan söylemiyordu. Çünkü doğru olduğuna kendileri de tamamen inanıyordu. Bu yanlış hatırlamalar bir  süre sonra konfabulasyon olarak adlandırılmıştır. Yani hafızamızın bizi zaman zaman yanılttığı bize oyunlar oynadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Mandela etkisi ise bu sendromun daha özel tanımlanmış halidir. Bu kavram ise 2010 yılında Fione Broome adlı bir blogger taradından ortaya atıldı.Bu fikir  80 li yıllarda Nelson Mandela’nın hapisteyken ölmesi olayına dayanıyor. O dönem herkes Mandela’nın ölümüne inanıyor fakat işin gerçeği Mandela 2013 yılında hayatını kaybediyor. Daha sonrasında bu adam ölmedi mi?, o zaman ölen kimdi? gibi bir çok tartışmayı ortaya çıkıyor.Bu duruma da Mandela Effects deniyor.

Eğer kavramların nereden geldiği anlaşıldıysa zihnimiz olmayan şeyleri nasıl olmuş gibi anımsıyor ona değinmek istiyorum. Zihnimiz kocaman bir defter kağıdı olsun.Bu kağıda silinebilir bir kalemle yaşadığımız,gördüğümüz,duyduğumuz her şeyi not edildiğini varsayalım. Bu kağıtta bazen yanlış olan bilgiler hatta doğru olan bilgilerin zamanla silinip yerine başka anılar ile doldurma gibi bir çok değişiklik yapılabiliyor. Zihnimizde tıpkı böyle üzerinde değişiklikler yapmak mümkün.

Ben bu etkiyi sosyal medya ile çok bağdaştırıyorum.Şöyle ki aslında olmayan durumlar sosyal medya etkisi ile bize o kadar inandırıcı geliyor ki biz artık olaya gönülden inanıyoruz. Hatta diğer insanlarla doğruluğu hakkında tartışmaya dahi girebiliyoruz.Bir insanın başta insan olduğu için her dediğinin doğru olmasının imkanı yok bahsettiğim durumlarda bazen bilinçsizce yanlış yönlendirme çok olası. Böyle durumlar için hepimizin bir insan olduğu ve unutkanlıkların yaşanabileceğini göz önünde bulundurmalıyız.

(Testin cevapları 1-2-2-2-2)

Belki daha önceden biliyor olduklarınız vardır ama bir çok insan bu doğru cevaplarının tam tersinin varlığına inanıyor. İşte Mandela Etkisi de burada devreye giriyor.

Okuduğunuz için teşekkürler.Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.