Marka Çekişmeleri

Herkese merhaba,

Rekabeti sever misiniz? Peki ya bu rekabet iki firma arasında olursa? Piyasada bir ürün için sadece bir marka bulunmaz, firma çeşidi oldukça fazladır bu yüzden bazen hangisini seçeceğimizi şaşırırız. Bunu fark eden firmalar da zamanla markasını öne çıkarmak ve ilgi çekebilmek için farklı yollara başvurur. Hatta rakibini de reklamının bir parçası yapar ve kıyaslama yaparak daha fazla müşteri çekmek ister. O zaman gelin önce marka nedir, nasıl oluşur kısmına bakalım.

Bir işletmeyi diğer işletmelerden ayıran işaretlere “marka” denir. Ne tür işaretler diyecek olursanız; isim, sözcük, rakam, anlamlı ya da anlamsız bir araya gelmiş harfler tarzında her tür işaret çeşitleri olabilir.

Yani marka o işletmenin reklamıdır, değerini ve saygınlığını oluşturur, prestijdir, bilinirliğidir. Nasıl ki insanların her birinin parmak izi farklıysa ve parmak izine göre bir kişi bulunabiliyorsa bir şirket için marka da bu önemi taşır. Tüketici seçim yaparken özellikle markaya dikkat eder. Genellikle bildiği markaları alma eğilimindedir, yeni bir markaya karşı başta çekimser davranır. Mesela bazen ürüne değil de markaya bakarız. Sadece o marka olsun da hangi model olursa olsun düşüncesi geçer insanın aklından, yeter ki ona sahip oluyum!

Yazının başında da belirttiğim gibi bir ürün için birden fazla seçeneğinizin olması markalar arasında seçim yapmanızı gerektirir. Bu yüzden şirketler de birbiriyle rekabet içine girer. Bazı ülkelerde karşılaştırmalı reklam yasaldır. İşte bunu fırsat bilen firmalar da yaratıcı ve bir o kadar eğlenceli reklamlar yapıyor ki ilgi çekmemesi elde değil.

Hazırsanız ilk karşılaşma karşınızda:

Bir araba markası olan Audi, satrançtan esinlenerek BMW’ye ”Hamle sırası sende BMW”  diyerek savaşı başlatıyor.

Bunu gören BMW durur mu “Şah Mat”

Ve Audi’den yeni bir hamle daha. “Senin piyonun asla benim kralımın dengi olamaz.”

BMW de “Oyun bitti” diyerek son noktayı koyar.

Bu tür hareketler hem firmalar açısından hem de müşteriler açısından olumlu bir hava yaratır. Markalarını bu şekilde göz önüne getiren firmalar müşterilerin aklında hem bir yer edinmiş olur hem de sempati kazanır.

İşte başka bir reklam. Başrolde Pepsi ve Coca Cola var. Başlangıcı Pepsi “Korkunç bir Cadılar Bayramı dileriz!” başlığı ile yapıyor, Pepsi’ye Coca Cola pelerinini giydirerek. Ardından Coca Cola’nın cevabı: “Herkes kahraman olmak ister!”

 

Burger King’in Mc Donald’s için hazırladığı video:

 

Ve son olarak Samsung’un Apple ile dalga geçtiği o reklam sizlerle:

 

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.