Marka Sadakati Nedir?

Merhabalar,

Bu yazımda hayatımızın her alanında bulunan markalara olan sadakatin ne olduğundan bahsedeceğim.  “Marka ve marka sadakati nedir, etkileyen faktörler nedir, müşteri sadakati için firmalar ne gibi yol izler?” gibi soruların cevabını buradan bulabilirsiniz.

Öncelikle Marka Nedir?

Marka sözlük anlamı ile “Bir ticaret malını tanıtmaya, benzerlerinden ayırmaya yarayan, o malın simgesi olan, resim ya da harften oluşan özel im.” Olarak bilinmektedir. Hemen hemen her ürünün markası vardır. Bizlerin de markalara bağlılığı… Nedir bu bağlılık?

Marka Tercihi Nelere Bağlıdır?

İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı markaları tercih etmektedirler. Günümüzde insanlar genellikler markaları bir imaj, bir statü göstergesi olarak görmektedirler. Bir ihtiyacı karşılamanın ötesinde tercih edilirken ön planda olan statü kazanmak oluyor. Markaların imajı ile kendilerini bağdaştırıp markanın temsil ettiği imajı sahipleniyorlar (Bunun için markaların çeşitli taktikleri mevcut). Marka sadakatini sağlayan önemli bir etkendir imajı. Eğer marka imajı tüketicinin beklentilerini karşılıyorsa tüketici markayı sahiplenir. Bilinçli tüketiciler ise markanın onlara sunduğu fayda-fiyat ilişkisi doğrultusunda tercih yapmaktadır.

Marka Sadakati Nedir?

Marka Sadakati, tekrar eden bir satın alma olayıdır. Örneğin; bir giysi almak isteyen bir müşterinin alacağı markalar kendi kafasında belirgindir, o markalara sadıktır ve tekrar o markalardan alır. Süreç içinde bir markaya bağımlılık olduğunda aradığımız kriterleri o markanın karşılayıp karşılamadığına bakmaksızın tekrarlanan satın almalar devam eder.

 “Her tekrar eden satın alma olayı marka sadakatidir.” diye düşünülemez. Eğer kişi markanın fayda-fiyat kısıtlarını göz önüne alarak alışverişine devam ediyorsa bu marka sadakati değildir.

Marka sadakati; markaya olan bağlılık ve markaya olan alışmışlık sonucu ortaya çıkar.

Marka Sadakatini Hangi Faktörler Etkiler?

  • Markanın müşteriye sunduğu ürün veya hizmetin kalitesi, güvenirliği,
  • Ürün veya hizmetin müşteriye sağladığı fayda,
  • Markanın fiyat bakımından uygunluğu,
  • Müşteri memnuniyetine gösterilen hassasiyet,
  • Marka imajının müşterinin sosyal çevresinde oluşturmak istediği imajla örtüşmesi

gibi maddeler marka sadakatine olumlu etki eden faktörlerdir.

Müşteri Sadakati İçin Markalar Neler Yapar?

  1. Markalar öncelikle müşterilerini tanırlar, gelişen yapay zeka teknolojisi ile birlikte markaların müşterilerini tanıması artık çok kolay. Markalar müşterilerini tanıyıp onların istekleri veya isteyebilecekleri doğrultusunda ürün/hizmet üretmektedir.
  2. Kaliteli, kullanışlı, fonksiyonlu, faydası yüksek ürün/hizmet üreterek güvenirliği sağlarlar.
  3. Markalar belirli bir özelliğini ön plana çıkartarak “Neden O Marka?” sorusunun cevabı olarak diğer markalardan farklı bir özellik sunarak kendi markalarının farklılaşmasını sağlayıp kendilerini tercih edilebilir kılıyorlar.
  4. Markalar kendilerine belli bir imaj yaratırlar, kendilerine bir değer katan markalarda da eğer müşterinin değeriyle markanın değeri örtüşüyorsa; müşteri markayı kendisine yakın hissedip o markayı daha çok tercih etmesi sağlanıyor.
  5. Çeşitli reklam stratejileri ile müşteri; o markaya ihtiyacı olduğu düşüncesi aşılanıyor, markanın bir statü göstergesi olarak sayılması sağlanıyor. En iyi reklam müşterilerin birbirine önermesiyle oluşan reklamdır. Bu yüzden markalar mümkün olduğunca müşteri memnuniyetini yüksek tutup kendilerine bağımlı kılmak istiyorlar.

Marka sadakati yüksek olan müşteriler yukarıda saydığım bazı özelliklerde azalma olsa bile satın alma işlemini tekrarlamaktadır. O yüzden markalar sadakati yüksek müşteriler isterler.

Kısaca “Marka Sadakati ve Etkileyen Faktörler” den bahsettim. Kendi fikrimi de ekleyecek olursam eğer; bir sadık bir müşteri olmaktansa, bilinçli bir tüketici olup tükettiğimiz kadar da üretmeliyiz.