Marka Sadakati Nedir?

Herkese merhaba,

Markalar hayatımızın her yerinde karşımıza çıkıyor. Sizin de bu markaya gözüm kapalı güvenirim,  bundan asla vazgeçmem dediğiniz bir marka var mı? Genellikle tanınmış markalara duyulan güven hep daha fazla olur, yeni bir markayla karşılaştığınızda bir acaba dersiniz. Peki sizin tarafınızdan değil de biraz da markaların tarafından olaya bakmaya ne dersiniz?

Müşterilerin bir markaya kendini adaması ve zamanla o markanın ürünlerini tekrar tekrar satın alma kararlılığı gösterdiği davranış kalıbına “marka sadakati” denir. Bu sadakat; pazarlama stratejilerine, fiyata, davranış değişikliğine karşı bağımsızdır. Yani bu eğilim, hem içerisinde bulunulan zamanı hem de gelecekteki dönemleri kapsar. Yani bir marka sürekli tercih edilip satın alınıyorsa marka sadakatinden (bağımlılığından) söz edebiliriz. Coca Cola’yı göz önüne alalım. Tüm dünya tarafından bilinen bir içecek özelliğini taşıyor. Hatta bir araştırmada sudan sonra en fazla tüketilen içecek olduğu belirtilmiş durumda. Bu da marka sadakatinin güçlü olmasının bir göstergesidir.

Ä°lgili resim

 

Marka sadakati, gerçek ve suni olmak üzere 2 başlıkta incelenir. Gerçek marka sadakati, marka ile müşteri arasındaki bir bağdır ve tekrar eden satın alma davranışını içerir. Suni marka sadakati bağımlılığın daha zayıf olduğu bağdır. Bu yüzden bazı durumlarda yanıltıcı olabilir. Mesela alışkanlık sebebiyle tercih edilen bir marka, suni marka sadakatine örnek verilebilir. Çünkü ortada net bir seçim sebebi yoktur ve alışkanlıklar zamanla değişip başka bir markaya yönelme durumunu ortaya çıkarabilir.

MARKA TERCİHİ VE MARKA FARKINDALIĞI

Bir marka neden tercih edilir sorusu birden fazla cevabı içinde bulundurabilir. Örneğin; bir ürünü ihtiyacımız olduğu için alırız ama belli bir markayı tercih etmek, karar sürecinde statü veya kimlik kazandırması amacıyla seçilebilir. Çünkü markaların müşterilere hitap etmesi ve ürün özelliklerinin müşteri için oluşturduğu imaj çok önemli kriterlerdir. Firmaların pazarlama stratejileri de bu tercihi belirleyen nedenler arasındadır. Son yıllarda duymuş olduğumuz Oreo burada örnek olarak verilebilir. Belli bir kitle tarafından tüketildi, bu da daha önce tüketmemiş olan insanların merakını artırdı ve zamanla daha fazla tüketilmeye başlandı. Tanınmasında marka için yapılan ilgi çekici reklamlar da etkili oldu.

Cookies and Cream Ice Cream With 2 Wafer Sticks

MARKA SADAKATİNİN ÖZELLİKLERİ

  • Marka sadakati davranışsal bir tepkidir; yani bilinçlidir. Bu yüzden belli bir zaman diliminde oluşur.
  • Rakiplere karşı etkili bir koruma sağlar. Bir ürün için birden fazla marka gözlemlenebilir. Fakat tüketicinin seçeceği marka diğerlerine göre avantajlı duruma gelir.
  • Rekabetin olduğu ortamda firmayı daha güçlü konuma getirir.

Marka Sadakatini Etkileyen Faktörler

Marka sadakatini etkileyen ilk faktör marka fonksiyonelliğidir. Ortada net bir fonksiyonel fayda varsa bu müşteriler açısından cazip bir etki yaratır. Pil deyince akla gelen ilk marka genelde Duracell olur. Neden derseniz, diğer pil markalarına göre daha uzun pil ömrü sağlar ve bunu reklamlarında da gösterir. Dayanıklı pil ömrü de müşteriler açısından tercih edilen bir özellik olduğu için markaya duyulan sadakatin artmasını sağlar.

İkinci faktör fiyat duyarlılığıdır. Bu faktör ile marka sadakati arasında negatif bir ilişki vardır. Eğer müşteri sadece fiyata odaklanıyorsa sürekli daha uygun fiyatta bir markaya yönelme durumu ortaya çıkar ve markayla kuvvetli bir bağ kuramaz, devamlı olarak marka değişikliğine gider. Ayakkabı almak isteyen bir kişi benim için fiyatının uygun olup olmaması önemli diyorsa Nike’dan daha farklı markaları tercih eder.

Man Wearing White Nike Sb Shirt Holding Black Dslr Camera

 

Üçüncü faktör marka güvenidir. Bir markaya duyulan güven, sadakati artırarak risk algısını düşürür. Bu da daha fazla satın alma davranışını ortaya çıkarır. Örneğin, günümüzde bir ürünle ilgili herhangi bir sorun gerçekleştiğinde bu sorun internet üzerinden de dile getiriliyor. Marka olarak bunlara kısa bir sürede cevap verip çözüm bulabilirseniz güvenli bir ortam sağlamış olursunuz. Çünkü müşteriyle iletişime geçip sorunuyla ilgilenmeniz bile olayı kendi lehinize çevirip düşüncesinin olumlu hale dönüşmesine sebep olur.

Marka sembolizmi de marka sadakatini etkileyen etmenlerden biridir. Tüketicide statü, ayrıcalıklı olma hissi uyandırır. Bu aralar en fazla duyduğumuz markalar arasında Iphone olmasının sebepleri arasında bu faktör de etkilidir. Çünkü statüsünü belli etmek ya da diğer insanlar arasında fark yaratmak amacıyla tercih edilen bir marka haline dönüştü. Bu da üründen önce markanın satın alındığını gösteriyor. Yani markanın kimliği oluşturulmuş oluyor.

Son faktör ise sosyal çevre etkisidir. Bir ürünü çevrenizden birisi kullandıysa ve tavsiye ediyorsa bu yönlendirmeye uyup o ürünü alma olasılığınız artar. Çevre etkisi, müşteri tercihlerinin oluşmasında ve değişmesinde rol oynar. Altta görmüş olduğunuz piramit sadakat piramitidir.

sadakat piramidi ile ilgili görsel sonucu

Markalar bu düşünceleri oluşturabilmek için müşteriyi özel hissettirmeleri gerektiğini biliyor. Bunu uygulayabilen firmalar ayakta kalırken, uygulayamayanlar pazardan silinmeye başlıyor. Sadık müşteri profili de sadakate bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.