MBWA – Management By Wandering Around

Merhabalar,

“Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” atasözüyle başlamak istedim. Bu aralar yazı serilerimde yönetim metodlarından gidiyorum. Araştırdıkça da yeni terimler öğreniyorum. Sizinle bu sefer MBWA ingilizce deyimiyle Management By Wandering Around veya Management By Walking Around. Türkçesi “Gezinerek Yönetim” olarak karşımıza çıkıyor.

1970 lerde HP’nin yönetim şekli olarak seçtiği , Tom Peter’in kelimeleriyle meşhur ettiği bir terimdir. Yöneticileri sahaya davet eden, amaç insanlara dokunarak kendilerini değerli hissettirerek işini daha iyi yaptırtan, sorun tespiti yaptırıp sorunu çalışana çözdüren bir yönetim şeklidir.

Size yönetim şeklini kendi düşüncelerimle aktarmaya çalışayım.  Ne ürettiğini, neyi nasıl ürettiğini bilmeden yönetirsen bir yerde patlarsın. Kendimden örnek vereyim. Kısa süreli bir çalışma dönemim oldu. Araba parçalarının tedarikçilerden hangi ambalajlarda nasıl taşınacağını belirleme gerekiyordu. Herkes bilmediğim terimlerle konuşuyordu. Benim için hiçbir şey ifade etmeyen terimler. Uzun süre bende ne olduğunu anlamaya çalıştım. Ofisimde oturarak hayal ederek tasarladığım şeyi tedarikçiye ürettirmeye çalıştım. Bir gün Büşra hadi gel sahaya inelim bakalım ambalajlar nasıl? Daha önce de benzer parçalar benzer ambalajlarla taşınmış. Bunları sahada inceleme fırsatım oldu. Orada çalışanlara paketleme ile alakalı sorular sorarak aklımdaki soruları yanıtlamaya çalıştım. Sahada ne olduklarını gördükten sonra tedarikçi ile konuşurken tam olarak neyden bahsettiğimi ifade edebiliyordum. MBWA de sorunu çalışanlara sordurarak saha da çözüm üretip aksiyon aldırmaya çalışır. Oturduğumuz koltuklardan içeriden bihaber içeriyi yönetmek çok da mantıklı bir hareket değil.

Japonlarda sahadan yönetim metodlarında 3G’yi kullanıyorlar. Gemba, Genbutsu ve Genjitsu. Bunlarda MBWA’ ye benzer diğer yöntemlerdir. Gembayı önceki yazımda anlatmıştım. Diğerlerine de fırsat buldukça yazacağım.

MBWA yönetim şeklinde yönetici içi ipuçları
  • Herkese uygulanabilir
  • Yapabildiğin kadar sık yap
  • Kendi başına yap
  • Sorular sor
  • İzle ve dinle
  • Fikirlerini hayallerini onlarla paylaş

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere..