Mercedes-Benz Markasının Doğuşu


Merhaba, bugün lüks otomobil markalarının en gözde isimlerinden olan Mercedes- Benz’in logosunun doğuşuna gelin hep birlikte göz atalım. Mercedes-Benz Markasının Doğuşu


23 Haziran 1902 tarihinde Mercedes, marka adı olarak tescil edilmiş ve 26 Eylül 1902 tarihinde de kanunlarca koruma altına alınmıştır. Mercedes ve Benz firmaları 1926 yılında birleşmiştir. Kurucusu Gottlieb Daimler — Karl Benz’dir.
DMG’nin kurucusu, motor üreticisi Gottlieb Daimler, Mercedes adının 1902’de resmi olarak markalaştığını göremeden 1900 yılında hayatını kaybetmiştir. Ancak çocukları markayı amblem tasarlayarak yaşatmayı sürdürmek için işe koyulmuşlar. Gottlieb Daimler, Köln’de motor üzerine çalıştığı ilk yıllarda kendi evini üç köşeli yıldızla işaretlemiş ve ürettiği motorların bir gün “karada, havada ve denizde” bu yıldız gibi parlayacağını dile getirmiştir. Buna ithafen çocukları bu üç köşeli yıldızı simgeleyen logoyu kullanma kararı almışlardır.

1909’dan itibaren markanın logosu olarak, 1910’dan itibaren de Mercedes marka otomobillerin ön kısmında bu üç köşeli yıldız kullanılmaya başlanmıştır. 1916’da yıldızın etrafına halka ve altına Mercedes yazısı eklenmiştir. 1926’ya gelindiğinde savaş sonrası yaşanan ekonomik kriz, henüz gelişmekte olan otomotiv endüstrisini zorluyordu. İki rakip mucidin kurduğu firmalar, DMG ve Benz&Cie bu noktada önemli bir karara imza attı ve en iyi otomobilleri üretmeye devam edebilmek için birleşmeye karar verdiler. Böylece Mercedes-Benz doğmuş oldu.

DMG ve Benz & Cie’nin 1926’da birleşmesiyle oluşan yeni şirket Daimler-Benz şirketin amblemini kullandı ve ‘Mercedes’ ve ‘Benz’ de ambleme bir defne çelengi ile eklendi. Bugün kullanılan Mercedes-Benz logosunun ‘Karada, havada ve denizde’ olabildiğince hızlı ve güvenli olabilmesini en açık haliyle anlatıyor. Yaşamları boyunca en iyi otomobili üretmeye harcamış bu iki mucidin sayesinde Mercedes-Benz meydana gelmiştir.

“The best or nothing” (En iyisi ya da hiç) felsefesiyle hareket ederek, günden güne daha iyisine ulaşmak amacıyla hareket ediyor. Adının anlamı ise oldukça anlamlıdır; Daimlerin ortağı olan Emil Jellinek’in kızının adı Mercedes’tir. Emil Jellinek marka isminin Daimler yerine Mercedes olması koşuluyla arabayı seri üretime geçme teklifini sunmuştur. Kısacası Emil Jellinek kızının adı olan Mercedes ve Karl Benz’in soy isminden türeyen bir isimdir, Mercedes Benz. Mercedes İspanyolca konuşulan ülkelerde kullanılan bir kadın ismidir. İspanyolca anlamı ise lütuf, zarafet ve Mars gezegenidir.

Ayrıca Mercedes-Benz logosu en çok taklit edilen ve en çok rağbet gören bir amblemdir. Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarak da ilk sırayı alıyor.

Bugünkü yazımda dünyaca ünlü Mercedes-Benz markasının logosunun tarihi, doğuşu ve gelişimi hakkında bilgi edinmiş olduk. Bir diğer yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.