Microsoft’tan Yeni Sağlık Departmanı

Merhabalar;

Bu yazımda Microsoft’un yapay zeka yazılımına dayalı kurmayı planladığı sağlık departmanından ve yapay zekanın birçok alana olduğu gibi sağlık alanına da olan etkisinden bahsedeceğim.Keyifli okumalar 🙂

Endüstri 4.0, yapay zeka terimlerini sıkça kullandığımız ve hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladığı bu dönemde sağlık alanında da bu terimlerle karşılaşmak kaçınılmazdı tabii ki. Teknoloji ve yazılımı sağlıkla entegre hale getirmeyi amaçlayan Dr. Blum şöyle diyor. “Doktorlar tıp fakültesinde bir hastanın vücudunda neler olup bittiğini anlamak için stetoskop kullanmayı ve X ışınlarını okumayı öğrenirler. Artık bu asırlık araçları, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi çağdaş teknolojilerle destekleyeceğiz.

Bu çalışmalarla teşhisin daha hızlı ve doğru konması, tedavi kısa sürdürülerek hastanın bir an önce iyileşmesi, klinik iş akışlarında verimlik hedefleniyor.

 

Tüm bu hedeflere ulaşmak için Microsoft; Cambridge’de, yapay zeka ve yazılımını  sağlık alanındaki hedeflerinin bir parçası olarak kullanıp yeni bir sağlık departmanı kuruyor.

Bu departmanla Microsoft, makine öğrenimi ve bulut bilişim gibi teknolojileri kullanarak “sağlıkta dönüşüm” yaratma amacını gerçekleştireceğini düşünüyor. 

Yukarıdaki amaçların yanı sıra bu proje hastanelerden uzak bir şekilde hasta takibinin yapılabilmesi ve hastalığın zamanında teşhisi için bir takip sistemi de içeriyor olacak. Diyabet tarzı hastalıklar için de geniş çaplı takip ve çalışmalar planlanıyor.

Ayrıca Microsoft , insanlara daha sağlıklı bir yaşam sunmak ve ölümcül hastalıkları tedavi etmek için yapay zekayı, sağlık araştırmalarını ve endüstri uzmanlığını bir araya getirmeyi amaçlayan Healthcare NExT girişimini başlattı. Bu girişimle özellikle kanser araştırmaları üzerinde durulacak. Ama bu girişimin tıbbi bir girişimden ziyade normal bir teknoloji girişimi olması planlanıyor. Yani Microsoft, kanser hastalığını tıpkı bilgisayalardaki bir hata olarak görüyor ve bu da Microsoft’un kanser hücrelerini yeniden programlanabilecek hücreler olarak düşündüğünü açıklıyor. Yani Microsoft, kanser hastalığını tıpkı bilgisayalardaki bir hata olarak görecek ve bu da Microsoft’un kanser hücrelerini yeniden programlanabilecek hücreler olarak düşüneceğini açıklıyor.

Peki bu nasıl olacak? Bunu Cambridge’ki biyolojik hesaplama laboratuarlarında çalışan bir grup araştırmacı;kanser hücreleri içinde yaşayacak bir bilgisayar sistemi geliştirmeye çalıştıklarını ve kanser,hücreleri tespit ettiğinde bu sistemin yeniden başlayıp hücrelerin temizlenmesini sağlayacağını açıkladı.

Bu araştırma grubunun başında yer alan Andrew Phillips, Microsoft’un Story Labs adlı kitabında konuyla ilgili olarak, “Biyolojiyi programlamak için bilgisayar programlamada geliştirdiğimiz yöntemleri kullanabilir, daha da fazla uygulamanın ve daha da iyi tedavilerin kilidini açabiliriz.” ifadeleri yer alıyor. 

Yazının başında da belirttiğim gibi çağımız bilişim çağı ve haliyle teknoloji, yazılım artık hayatımızın her alanında ve olmaya da devam edecek. bunlardan biri olan sağlık alanında gerçekleşecek yeniliklerden bahsetmeye çalıştım. Neler başarılabileceğini ise hep birlikte göreceğiz 🙂

 

Soru ve görüşleriniz için bkara@industryolog.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.