Mılk-Run

 

 

Merhabalar. Bu yazımda sizlere lojistiğin önemli kavramlarından olan Milk-Run’dan bahsedeceğim.

 Adını süt dağıtımından alan bu yöntem; aynı zamanda gelen birçok siparişin birleştirilip tek bir rota üzerinden müşterilere dağıtımı hedef alır. Yani bir nevi rotalamanın en iyilemesi diyebiliriz.

Milk-Run yaklaşımı özellikle birçok tedarikçiyle çalışan firmalar için çok kullanışlı ve verimli bir yöntemdir. Milk-Run yaklaşımı ile yapılan rotalamada hem maksimum müşterinin ihtiyacını karşılayabilecek, hem eldeki araçların kapasitelerini en verimli şekilde kullanabilecek durumda olunur. Bu da maliyeti yüksek oranda düşürür. Ve sürekli sevkiyat sayesinde elde fazla stok bulunmayacak ve stok maliyeti düşmüş hale gelinecektir.

Bu yaklaşımla lojistik planlamada zamandan tasarruf edilir. Aynı zamanda daha az kişiyle iletişim kurularak süreç yönetimi daha kolay hale gelir.

Milk-Run sisteminin üretim işletmelerinde iki ayrı uygulama alanı vardır. Bunlar;

  1. Tedarikçilerden Şirket Ham Madde Deposuna (merkeze toplama),
  2. Ham Madde Deposundan Üretim İstasyonlarına (merkezden hücrelere dağıtım)

Rota planlamada elimizde bazı kısıtlar elbet olacaktır. Araçlarımızın kapasiteleri, rotamızın uzunluğu ve en önemlisi zaman kısıtı gibi kısıtlar  mevcuttur.

Bu uygulamadan gerekli verim alınması için mevcut durumun çok iyi analiz edilmesi gerekir. Tasarlanacak modelin ise sisteme uygunluğu olmalıdır. Yoksa fazla maliyetler doğup, gerekli fayda sağlanamaz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Diğer yazımda görüşmek dileğiyle…..