Milyon Dolarlık Hippi

    1976’dan günümüze kadar birçok isimle anılmıştır Steve Jobs. Aslında, en bilindik hatta üzerine belgesel bile çekilen takma adıdır Milyon Dolarlık Hippi. Bu yazıda Steve Jobs’ın hayat hikayesinden çok ölümüme kadar olan zamanda, çağımızın iş dünyasına bıraktığı unutulmaz alıntılardan bahsedeceğim. Steve Jobs, mümkün olan her mecrada fikirlerini daima açıkça belirtmiş ve karşıt görüşlü kişileri yıldırırcasına söyleşilerde bulunmuştur. Steve Jobs’ın zekası, coşkusu ve enerjisi birçok yaşamı zenginleştirirken, birçok yaşama sayısız yenilikler katmıştır. 

Dünyaya bir dâhinin gözünden bakabilmek için 10 alıntıyı sizler ile buluşturuyoruz.

1.Algılama

Microsoft, Mac’i ancak 10 yılda kopyalayabilmiştir. Bence bunun nedenlerinden biri, özünü geçekten kavrayamamış olmalarıdır.

2.Azim

 

Başarılı girişimcilerle başarılı olmayanları birbirinden ayıran şeyin saf azim olduğundan eminim… Bu konuda gerçekten tutkulu değilseniz hayatta kalamazsınız. Pes edersiniz. Bu yüzden de bir fikriniz, doğrusunu yapmak için hırs yaptığınız bir yanlış ya da bir sorun olmalı ortada, aksi takdirde üstüne gidip çözmek için azmi bulamazsınız.

3.Başarıların üstüne yatmak yok

 

Bence bir şey yaptığınızda gayet güzel sonuçlandıysa, şahane başka bir şey yapmak için harekete geçmeli, çok uzun süre rehavete düşmemelisiniz. Yalnızca bir sonraki şeyi düşünün, yeter.

4.Bellek

Not almanıza gerek yok. Önemliyse, hatırlarsınız.

5.Çalışanları motive etmek

Olağanüstü insanları, bireysel başarının teşvik edilmektense caydırıldığı çalışma ortamlarında tutamazsınız. Durum birçok şirkette böyledir. Parlak olanlar işten ayrılırlar ve siz vasatlarla kalırsınız. Biliyorum, çünkü Apple işte böyle kurulmuştur.

6.Çalışanların motivasyonu

Farklı bir insan tipi hedefliyorsunuz; kendilerine bir şans tanınması için beş on yıl beklemek istemeyenleri. Boyundan büyük işlere kalkışmayı ve evrene küçük bir çentik atmayı isteyen birilerini.

7.Çalışanların Potansiyeli

İşim, insanların suyuna gitmek değil. İşim, onları daha iyiye yöneltmek.

8.Ekip Çalışması

Beatles’lar iş modelimi tanımlar. Birbirlerinin olumsuz eğilimlerini sürekli denetleyen dört adamdı onlar. Birbirlerini dengeliyorlardı. Bütün ise, parçaların toplamından daha büyüktü. İşte ben de iş hayatını böyle görüyorum: Muhteşem sonuçlar asla tek bir kişinin marifeti değil, ekip çalışmasının ürünüdür.

9.Engin Hayat Deneyimlerinin Önemi

Bizim sektördeki insanların bir çoğu pek farklı deneyimler yaşamamıştır. Birleştirecek yeterince noktaları olmadığından dolayı da, bir sorun karşısında geniş bakış açısından yoksun, fazlasıyla çizgisel çözümlere varırlar. İnsanın hayat deneyimi genişledikçe, çok daha iyi tasarımlara ulaşırız.

10. Stanford Mezuniyet Konuşmasın’dan

Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama doğmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanıza engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. AÇ KALIN; BUDALA KALIN. Gerisi önemli değil.

Başka bir yazıda görüşmek üzere…