Minimal Yaşam Maksimal Zenginlik 

Zengin olmak denince ne geliyor aklınıza? Size göre zenginliğin tanımı ne?

Zenginlik gerçekten sahip olduğumuz o kağıtlar ve onlarla aldığımız eşyaların sayısı mı?

Yoksa bunların çok daha ötesinde, sahip olduklarımızı nasıl değerlendirdiğimizle mi alakalı?

Bana göre zenginlik, sahip olduğum manevi değerlerin yanında maddi olarak kendime yetebilmek, hayallerimi gerçekleştirebilmekten geçiyor. Yani ben hayallerimi gerçekleştirebiliyorsam, sevdiğim insanlarla beraber sağlıklı ve huzurlu bir hayatım varsa ben zenginimdir.

Zenginlik konusunu Minimalizm ile harmanlamak istiyorum. Birde bu taraftan bakalım konuya, neymiş esas zenginlik? Ya da ne olmalıymış?

MİNİMALİZM. Eminim bir çoğunuz bu felsefeyi duymuştur. Özellikle son dönemde çok popüler olmaya başlayan felsefenin amacı kısaca abartıdan uzak sade bir hayat sürmektir.

Minimalist yani sade bir şekilde yaşayanlar hayatlarından gereksiz tüketimi çıkaran ve bu sayede tüketimin onları ele geçirmesine izin vermeyip üretime daha fazla odaklanan insanlardır.

 

İnsanları sevin, eşyaları kullanın. Çünkü tam tersi asla işe yaramaz.

 

Daha çok sevilmek, değer görmek, özgüvenli hissetmek istiyoruz. Bunun için gidip pahalı kıyafetler, ayakkabılar satın alıyoruz. Tüm bunları aldıktan sonra kısa bir süreliğine bu eşyaların hepsi bizi tatmin ediyor. Peki ya sonra? Tatminkarlık hissi geçtikten hemen sonra yeni bir açlık hissi doğuyor ve aldığımız o kadar kıyafet önemini yitiriyor, dolaba bakıyoruz ve giyecek hiçbir şeyim yok bir şeyler almalıyım diyoruz kendi kendimize ve tekrar tekrar almak istiyoruz. Yeni moda ayakkabı, yeni model telefon…

Bir tane spor ayakkabın olsun iyisinden. Giy onu eskiyene kadar. Ya da telefonunun bir üst modelini elindekinin hakkını verene kadar değiştirme bırak o eskisin önce. İşini görüyor sonuçta.

Bugün dışarıda yemek yeme. O parayla bir tiyatroya ya da sinemaya git.

İhtiyacımız olmadığı halde yaptığımız bir sürü şey var. Bunlardan kurtulmamız lazım. Çünkü hayat çok kısa yaşayabileceğimiz kadar verimli yaşamalı ve bir iz bırakmalıyız arkamızdan.

Bob Marley’e bir röportaj sırasında Zengin bir adam mısınız? Diye soruyorlar:

Zengin derken? Zengin ne demek? Diyor Bob Marley

Yani çok fazla mal varlığınız, mesela bankada paranız var mı? Dediklerinde;

Mal varlığı seni zengin mi yapar? Benim öyle zenginliğim yok. Benim zenginliğim hayattır sonsuza kadar.. diye cevaplıyor ?