MOBBİNG

Merhabalar,

Bugün sizlere iş yerinde veya sosyal hayatta farkında olmadan sık sık karşılaştığımız bir çeşit psikolojik saldırı olan Mobbingten bahsedeceğim.

Mobbing bir kişi veya kişiler üzerinden uygulanan bir çeşit psikolojik baskı veya yıldırma politikası olarak tanımlanabilir. Örneklerle açıklayacak olursam iş yerinizde iş arkadaşlarınız sizi yalnızlığa itmeye ya da yaptığınız iyi işleri bilerek küçümseme, aşağılama durumlarında bırakabilir. Ya da patronunuz sizi iyi bir şey yapsanız dahi takdir etmeyip aşağılama, bağırma hatta bilerek mesai saati uzama veya daha çirkin davranışlar sergiliyorsa Mobbing etkisi altındasınız demektir.

 

 

Her mesai saati her bir işi beğenmeme Mobbing değildir tabi ki. Bazen karşılaşılan durumlarda konuşma boyutları istemediğimiz hallere gelebilir. Fakat bu gibi durumlar oldukça istisnadır. Benim bahsettiğim nokta işten çıkarma gibi bir durum olmadan siz pes edin diye her türlü psikolojik baskıya maruz bırakılmanızdır.

 

 

Bu gibi durumlarda ben her ne kadar direnip işe daha da bağlı daha da istekli gelmemiz gerektiğini savunsamda çoğu insan bu gibi durumlardan sonra işe zorla gidip gelebilir ve iş ortamı onun için tamamen bir işkence haline gelebilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almalı ve her türlü hakkımızı savunmalıyız. Aynı zamanda kanunlar çerçevesince açılan davalar ve kazanılan davalar da mevcuttur.

Okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, esen kalın..