MS Access Eğitimleri 1- MS Access Nedir?

Merhabalar;

Günümüzde gelişen teknoloji ve rekabet olgusu ile işletmelerde ham madde ve sermayeden çok bilginin önemi artmıştır ve bu bilgilerin yönetimi ile işletmelerde önemli karar verme süreçleri kolaylaştırılmıştır.

Teknolojinin gelişmesiyle işletmelerdeki bilgiler günden güne artmaktadır, fakat bilgilerin artması büyük bir sorunu yanında getirmektedir, bilgi yönetimi. İşletmeler, bilgileri kullanabilecekleri hale getiremezler ise bu bilgilerin bir anlamı kalmaz. İşte bu sorunu ortadan kaldırabilmek ve bilgileri yönetebilmek amacıyla veri tabanı yönetim sistemleri geliştirilmiştir.  Birçok veri tabanı yönetim sistemi geliştirilmiştir ve MS ACCESS bunlardan sadece biridir. Bu yazımda MS ACCESS nedir, Access’in nesneleri kaç tanedir ve nelerdir, bilgisayarlarımızda Access’i nasıl çalıştırabiliriz bunlardan bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

 

MS ACCESS NEDİR?

MS ACCESS Microsoft tarafından üretilen veri tabanı yönetim sistemi yazılımıdır. Access Office paketinin bir üyesidir. Access sonradan üretilmiş bir yazılım olsa da kullanım kolaylığı ile en çok tercih edilen veri tabanı yönetimi yazılımlarından birisi olmuştur. Access’ te birçok nesne sihirbazlar yardımıyla kolayca hazırlanabilir.

Acces’te en çok kullanılan 7 çeşit nesne bulunmaktadır. Bunlar;

Tablo: Veri tabanlarında bilgilerin tutulduğu yerdir. Her tabloda satırlar ve sütunlar bulunmaktadır. Her bir satır kayıt, her bir sütun ise alandır.

tableaccount

 

Sorgu: Tablolarımızda birçok kayıttan istediğimiz verileri görebilmemizi sağlayan nesnedir.

Form: Tablolara bilgi girişimizi kolaylaştıran nesnedir.

Rapor: Tablolarımızda ki bilgileri daha düzenli ve anlaşılır görmemizi sağlayan nesnelerdir.

 

rpt_no_alt_rows

 

Makro: Birden fazla Access komutunu aynı anda kullanmamamızı sağlayan nesnedir.

Modül: Makrolar ile aynı amaç için yazılan program parçalarıdır.

Sayfa: Tablolarımızdaki bilgilerimizin internet üzerinde kullanılmasını sağlayan bir tür web sayfasıdır.

Access’te ne tür nesnelerimiz olduğunu gördük. Şimdi de bu nesneleri kullanabilmek için bilgisayarlarımızda Access’i nasıl çalıştırabiliriz buna bakalım.

Access’in Açılması

Bilgisayarlarında Office programı yüklü olanlar; Başlat menüsünden tüm programlara tıklayın ve arama çubuğuna Access yazın ve tıklayın.

kl

Office yüklü bilgisayarlarda Access’e erişim bu kadar basittir.

Bu yazımda Access Eğitimleri yazısına giriş yaptık. Bir diğer yazımda Access’te tablo oluşturma nasıl yapılır bahsedeceğim. Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…