MS Access Eğitimleri 3- Access Genel Yapısı 2

Merhabalar;

Bir önceki yazımda Access’in genel yapısına giriş yapmıştım. Bu yazımda da buna devam ederek, Access programının seçenekleri ile neler yapabiliriz bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

İlk olarak Giriş seçeneği ile neler yapabiliriz bir bakalım.

 

Giriş seçeneğine baktığımızda görünüm, pano, sırala ve filtre uygula, kayıtlar, bul ve metin biçimlendirmesi bölümleri bulunmaktadır. ( Access’in farklı sürümlerinde bu bölümlerin yerleri farklı olabilir. )

 

Görünüm düğmesi ile sayfamızın nasıl görüneceğini ayarlayabiliriz. İki çeşit görünüm tipi vardır. Bunlar; “Veri sayfası görünümü” ve “Tasarım görünümü” dür.

Pano düğmesi ile verilerimizi kesebilir, kopyalayabilir ya da yapıştırabiliriz.

Sırala ve filtre uygula düğmesini Exceldeki düğme ile aynı işlevi görmektedir.

Kayıtlar düğmesi ile tablomuza girdiğimiz verileri yineleyebilir ya da silebiliriz.

Meçim biçimlendirmesi düğmesi ile metinlerimizi renklendirebilir, boyutunu ayarlayabiliriz.

 

Oluştur seçeneği 6 bölümden oluşur. Bu bölümlerle veri tabanımıza tablo, sorgu, form ya da raporlar ekleyebiliriz. Ayrıca oluştur seçeneğinde hazır şablonları kullanarak da rapor, tablo ya da sorgu oluşturabiliriz.

 

Dış veri düğmesi 2 bölümden oluşur ve dış veri düğmesi ile Access’te oluşturduğumuz veri tabanlarını farklı dosya biçimleri şeklinde dışa aktarabiliriz. Dış veri düğmesini raporlarımızı oluştururken çok fazla tercih ederiz. (Raporlarımızı daha düzenli dosya halinde saklayabilmek için. )

 

Son olarak Veri tabanı araçları düğmesini inceleyelim. Veri tabanı düğmesi 6 bölümden oluşur. Bu bölümler araçlar, makro, ilişkiler, çözümle, verileri taşı ve eklentilerdir.

Veri tabanı araçları ile birden fazla tablomuz arasında ilişki kurabiliriz ve kurduğumuz bu ilişkiler ile veri tabanlarımız da veri tekrarı ve veri tutarsızlığını önlemiş oluruz. Ayrıca veri tabanı araçları ile Visual Basic ortamında kod yazabiliriz.

Bu yazımda Access genel yapısını bitirmiş olduk. Bir diğer yazımda Access’te tablo nasıl oluşturulur bahsedeceğim.

Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…