MS Access Eğitimleri 4- Access’te Tablo Oluşturma

Merhabalar;

Verilerimizi yönetebilmek için veri tabanı yönetim sistemlerine ihtiyacımız olduğunu diğer yazılarımda söylemiştim. Bu yazımda ise Access veri tabanı yönetim programında verilerimizle nasıl tablo oluşturabiliriz bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Access’te tablo oluşturabilmek için, ‘Oluştur’ sekmesinden ‘Tablo’ düğmesine tıklayınız.

 

Tablo düğmesine tıkladığımızda yukarıdaki görüntüdeki gibi, tablomuz açılır. Tablomuza veri girebilmek için ilk başta görünüm düğmesine tıklayarak “Tasarım Görünümü” ne geçmeliyiz. Tasarım görünümü ile tablo oluşturmak daha kolay olmaktadır. Tasarım görünümü tıklandığında tablomuza isim vermemiz istenir ve isim verdikten sonra tablomuz kaydedilir.

 

Tasarım bölümünde her alana isim verilir ve bu alanlara gireceğimiz veri türü belirlenir. Alan adı verilirken boşluk bırakılabilir, Türkçe karakterler kullanılabilir, fakat Türkçe karakter kullanımı veri tabanımızı diğer programlara taşırken sorun yaratabilir. Bu yüzden genellikle tercih edilmemesi tavsiye edilir. Alanlara verebileceğimiz isim en fazla 64 karakterden oluşmalıdır.

Alanlara girebileceğimiz veri tiplerinden bazıları şunlardır; metin, not, sayı, tarih/saat, otomatik sayı köprü vb.

 

 

Alan isimlerini ve veri tiplerini belirledikten sonra alan biçimlendirmesi, giriş maskesi, varsayılan değerler gibi seçenekler ile verilerimizi özelleştirebiliriz.

Tablomuza kayıt girmeden önce son bir işlem daha yapmamız gerekmektedir. Tablomuzda ki birincil anahtarımızı belirlemeliyiz. Birincil anahtarlar ile diğer tablolarımız arasında bağlantı kurabiliriz ve veri tekrarını bu şekilde önlemiş oluruz. Tablomuzda birincil anahtarı belirleyebilmek için birincil anahtar olmasını istediğimiz alan seçili iken tasarım şeridindeki birincil anahtar düğmesine tıklayabiliriz ya da sağa tıklayarak birincil anahtarı seçebiliriz.

Bazı durumlarda birden fazla birincil anahtar seçmemiz gerekebilir.

 

 

Tablomuz için birincil anahtarımızı belirlediğimize göre artık “Veri sayfası görünümü” seçeneğine geri dönebiliriz. Tablomuzda her bir satır bir kaydı ifade etmektedir. Son girdiğimiz kayıttan sonra boş yeni satır eklenir.

 

 

Bu şekilde Access’te tablo nasıl oluştururuz, oluşturduğumuz tabloda veri girişini nasıl gerçekleştiririz bahsetmiş olduk. Bir diğer yazımda Access’te form nasıl oluşturulur bahsedeceğim.

Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın…