MS Access Eğitimleri 6- Rapor Oluşturma

Merhabalar;

Bir önceki yazımda Access’te form ve sorgu nasıl oluşturulur bahsetmiştik. Bu yazımda ise rapor nasıl oluşturulur bahsedeceğim.

Access’te raporlar ile tablolarımızda bulunan verilerimizin düzenli bir halde sayfaya basılmasını sağlarız. Tablolarımızda tüm verilerimizin sayfaya basılmasını istiyorsak tablo ortamına raporlarımızı oluşturmalıyız, eğer sadece istediğimiz kriterlerin basılmasını istiyorsak sorgu ortamında verilerimizi seçmeliyiz ve o verilerimiz ile rapor oluşturmalıyız.

Access’te rapor oluşturmak için ilk başta hangi verilerimiz ile rapor oluşturmak istiyorsak (tablo ya da sorgu) o ekrana gelmeliyiz. Mesela tablolarımızın raporlarını oluşturmak istiyor olalım. Örnek1 sekmesine çift tıklayarak tablomuzun açılmasını sağlarız. Rapor oluşturabilmek için aşağıdaki adımları izlemeliyiz:

Yine sorgu ya da form oluşturmadaki gibi ‘Oluştur’ sekmesi tıklanır ve ‘Raporlar’ grubundan ‘Rapor’ düğmesi tıklanır. Tıkladığımızda aşağıdaki ekran karşımıza çıkmaktadır.

Tüm bu işlemlerimizden sonra yukarıdaki resimdeki gibi Örnek1 tablomuzun raporunu oluşturmuş olduk.

En son bu raporumuzu ‘Dosya’ sekmesinden ‘Kaydet’ ya da ‘Farklı Kaydet’ tıklanarak raporumuz kaydederiz. Kaydettiğimiz raporumuz diğer nesnelerde olduğu gibi ‘Tüm Access Nesneleri’ alanında Örnek1 tablosunun altında gösterilmektedir.


Raporları veri tabanındaki verilerimizi sayfalara düzenli bir şekilde bastırmak için oluşturduğumuzu söylemiştik, raporlarımızı yazdırmak için ekranımızın sol tarafında bulunan rapor ismine çift tıklayarak seçmeliyiz. Seçtikten sonra ‘Dosya’ sekmesinden ‘Yazdır’ komutunu seçerek rapor yazdırma işlemimizi bitirmiş oluruz.

Son 3 yazımda Access’te tablo, sorgu, form ve son olarak rapor nasıl oluşturulur bahsettim.

Özet olarak; bu nesneleri kullanarak verilerimizi bir tablo ya da sorgu halinde gösterebiliriz. Tablolar ile verilerimizin düzenli olarak saklanmasını, sorgular ile ise birçok verinin arasından istediğimiz verileri tekrar yapmadan ya da veriler arasında tutarsızlığa neden olmadan kolayca göstere bilmesini sağlarız. Tablolara veya sorgulara girmiş olduğumuz verileri sayfa yapısında daha düzenli ve anlaşılır olarak basabilmek için rapor nesnesini kullanırız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.