MS Project Eğitimler 2 – Projenin Planlanması


Merhabalar,
Bir önceki yazımda Ms Project’i genel itibari ile tanımış olduk. Şimdi bir projenin planlanması ve projeyi oluşturan görevlerin nasıl atandığından bahsedeceğim.

Öncelikle Ms Porject sayfasını açtığımızda iki bölümden oluşan bir ekran görülür. Bunlar sırasıyla Gelir Tabloları ve Gantt Şemasından oluşmaktadır.

Takvim Belirleme

Projenin ne zaman başlanılacağına ve hangi takvim kullanılacağına ilişkin bazı detayların ilk baştan belirlenmesi gerekir. Gerçekleştireceğimiz projenin planı şimdiden yapılıp zamanı geldiğinde yürütülen bir projedir.


1 Ocak 2018 projenin başlama tarihi olarak belirleniyor. Burada takvim olarak standart olanı seçtik. Standart takvimde haftanın 5 günü ve 8 saatlik bir çalışma var.
Eğer tatiller, mesailer, cumartesi çalışmaları olacak ise çalışma zamanında değişikler olur. Biz şimdi standart olarak projemizi oluşturacağız. Takvim oluşturmanın projelerde önemi ise 8 saatlik bir çalışma değilde 9 saat olursa eğer, iş gücü maliyetleri ona göre hesaplanır.

Görevleri Girme

İlk olarak Mini Ev Projesi düşünelim ve bunlara ilişkin görevleri yazalım. Bunlar HAZIRLIK, TEMEL, BETON, DUVARLAR ve ÇATI. Daha sonra bu görevlerin birde alt görevlerini yazıyoruz.

Her bir görevin bir alt görevlerini girip sürelerini saat, gün, hafta ve ay olarak belirtiyoruz.
Burada ‘2 ggün’ olan süre Betonun Kurutma süresi olup 2 günü pasif yani boş gün olarak ifade ettiği için bu şekilde tanımlıyoruz.

Son olarak görevleri belirtmek istediğim konu ise görevlerin zaman ayarı. Elle ve otomatik olmak üzere iki zaman ayarı vardır. Birbirleri ile ilişkili olan düzenlemeler otomatik, birbirleri ile zaman bakımında ilişkisi olmayan mod ise elle olandır. Otomatik mod tercih edilmelidir çünkü görevler birbirine bağlı bir şekilde yürür. Bunun ayarlaması aşağıdaki gibidir.
Görev tanımlarını yaptık, projeyi planladık. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…