MS Project Eğitimler 3 – İş Kırılımı Yapısını Belirleme


Merhabalar,
Bir önceki yazıda projeye başladık ve görevleri girdik. Düzeylendirme yaptık (Hazırlık, Temel, Beton, Duvar, Çatı). Bu yazımda ise planladığımız projede iş yapısı kırılımlarının nasıl sisteme döküldüğünden bahsedeceğim.

İş kırılım yapısı bu düzeyleri alfabetik veya sayısal kodlarla karşımıza çıkaracaktır. Projeye hiyerarşik görev dizisi, varsa bir görev başlatılmadan önce tamamlanması gereken diğer görevler, bir görev için gereken saat sayısı, bir göreve atanan çalışanlar gibi eklemeler yapılır.

Daha sonra karşımıza ÇÇY Kod Tanımı tablosu geliyor. Burada ‘Proje Kodu Örneği’ kısmına bir öneki belirtiyoruz. (MİNİ- ). Sıralama sistemini harfli sıralama sitemi olarak seçiyoruz. Ayırıcıyı (. , /, +, – ) da belirtip tamamlıyoruz.

Oluşan iş kırılım yapısı için yeni bir sütun eklemeliyiz. Ve sütun adını ‘ÇÇY’ olarak seçiyoruz.Bu şekilde bir tablo oluşturuyoruz. Görüldüğü gibi A, B, C, D ve E den oluşan şeklinde tanımladığımız sıralama oluştu. Yukarıda belirttiğim şekilde örneğin tekrar bir görev olmuş olsun ( B.2.1) ve bu görevde Kalıp işleminin bir alt görevi niteliğinde olmuş olsun. Yine önceden de belirttiğimiz gibi yeni görevi ekliyoruz ve ‘Birinci Kalıp’ ı kaydırma işlemini yine burada da yapıyoruz.
İş kırılımı yapısındaki genel olarak amaç, alt kısma yeni bir görev mesela 6. bir görev eklemeden B.2.1. gibi kodlama sistemi ile yeni görevler ekliyoruz.

Bir sonraki yazımda projemize devam edeceğiz. Görüşmek üzere…