Murphy Yasaları

Herkese merhaba,

Hepimizin zor zamanları olmuştur, çabalayıp aşabilmek için elimizden geleni yaptığımız. Olmayınca da deriz ya; olmayınca olmuyor. Peki neden olmuyor? Murphy kanunlarına göre ne kadar çaba gösterirsek gösterelim yine de istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu yazımda sizlere bu kanunlardan bahsedeceğim. Murphy Kanunları, Amerikalı mühendis Edward Murphy tarafından ortaya konulan kanunlardan oluşan bir konudur. Başarısızlıkların, yanlışların ve hataların nedenlerini anlatmaya çalışan birtakım özdeyiş ve sözlerden oluşur. Gerçekleri konu alır. Edward Murphy konuyu şu sözüyle desteklemiştir:

“Eğer bir işi halletmek için birden çok olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar doğuracaksa o zaman bu olasılık gerçekleşecektir.”

O zaman şimdi bu örneklerden birkaçını açıklayayım. Yemek yapıyorsunuz, blender kullandınız ve daha sonra ihtiyacınız olmadığı için onu yerine kaldırıp yer açtınız. Ama bir dakika sonra kaldırdığınız blender tekrar lazım oldu. Sinir bozucu bir durum değil mi? Kaldırdığınız an lazım oluyor. İşte Murphy yasalarından biri bu durumu açıklar niteliktedir.

Dışarı çıkmak için hazırsınız, arkadaşınızın aramasını bekliyorsunuz. Yarım saat geçti ama hala aramadı. Siz de hazır bir şekilde beklerken bir işinizin başınıza geçiyorsunuz, boş yere beklemektense en azından yapmam gereken bir şeyi halledeyim dediniz. Başladınız ve tam o anda telefon çaldı ve hazır olduğunu söyledi. Tekrar başladığınız o iş de yarım kalmış oldu. Gerçekten neden o anda aranır? Hatta “belki başlamasaydım hala aramayacaktı” diye bir düşünce aklınızdan bile geçebilir.

Başka bir örnek veriyim. Arabanızı yeni yıkadınız ve evinizin önüne park ettiniz. Mutlu bir şekilde evinize gidip dinlenmeye başladınız. Ve yaklaşık bir saat sonra yağmur yağmaya başladı. Ben boşuna yıkamışım diye kısa süreli bir isyan edersiniz değil mi? Bu tarz olaylar hepimizin yaşayabileceği nitelikte çünkü.

Örneğin ben şu durumu çok yaşarım: Bir yerde sıraya gireceğim yerde iki farklı sıra vardır mesela. Hangi sıraya girsem diye bir an tereddütte kalırım ve daha hızlı ilerliyor gibi görüneni seçerim ve girerim sıraya. Benden sonra gelen birileri de diğer tarafı tercih eder. Önce ilerliyor gibi olur ama sonra benim olduğum sıra yavaşlamaya başlarken diğer tarafta benden sonra gelen kişiler ödeyip gider, ben hala beklerim. Eminim sizin başınıza da gelmiştir.

Murphy Yasalarından birkaç tanesini sizinle paylaşmak istiyorum:

  • Konuşmanızda bir yanlış yapana kadar kimse dinlemiyordur.
  • Herhangi bir şeyin olma olasılığı, arzu edilebilirliği ile ters orantılıdır.
  • Bozuk bir alet tamire geldiğinde çalışır.
  • Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.
  • Yanlış numara hiçbir zaman meşgul çalmaz.
  • Beklenmedik bir anda ele geçen boş vakit, mutlaka boşa harcanır.

İşte tüm bu durumlar Murphy Yasalarını hayatımızdaki olası durumlara karşı açıklayıcı niteliktedir. Katıldığınız yerler de olabilir katılmadığınız yerler de. Çünkü bazı durumları olasılık olarak nitelendirebiliyoruz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.