NBUY – Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Programına Başvurdum

Merhaba,

Bilge Adam Eğitim kurumunun Çalışma Bakanlığı ile ortak yürüttüğü Nitelikli Bilişim Uzmanı Yetiştirme Programı Türkiye’deki istihdamı sağlamak amacıyla oluşturulmuş %100 burslu bir programdır. Aynı zamanda kursa katılmayı hak kazananlara İşkur tarafından günlük belirli bir ücret de verilmektedir. Kurs alanına göre 4 ya da 5 ay sürmektedir. 3 farklı alanda eğitim verilmektedir. Bunlar; Sistem ve Ağ Uzmanlığı, Programlama, Veri Analizi ve Raporlama’dır. Herkesin kesinlikle yararlanmasını istediğim harika bir fırsat olduğu için bu yazıyı yazmak istedim. Ben kendi başvuru ve mülakat sürecimden biraz bahsetmek istiyorum.

Programı ilk kez staj yaptığım firmada bir mühendis sayesinde duydum. Kendisi de bu eğitimi almıştı ve çok kez önerdi bana. Başlarda ulaşmanın bu kadar kolay olduğunu düşünemedim ve çok ilgilenmemiştim açıkçası. Staj bittikten bir süre sonra o mühendis ile tekrar konuştuk ve yine önerdi bana bu programı. Daha sonra araştırmaya başladım ve içeriğini inceledikçe daha çok ilgimi çekmeye başladı ve mail yoluyla CV’mi göndererek başvurumu yaptım.

MÜLAKAT

İki hafta sonra beni ön mülakat için çağırdılar. İlk olarak kendimizi tanıttık ve bilişim sektörünün hangi alanına yönelmek istediğimizden bahsettik. Aynı zamanda verilen eğitimlerden kabataslak olarak bahsettiler. Daha sonra online olarak bir form doldurduk.

ÖN EĞİTİM MÜLAKATI

İlk mülakattan yaklaşık üç hafta sonra aradılar ve iki günlük bir ön eğitime çağırdılar. İlk gün daha çok tanışma olarak geçti ve verilen eğitimlerin içeriklerinden detaylı olarak bahsedildi.

Aynı zamanda  bilişim sektörü içindeki önemli bazı tanımlardan söz ettik. İnternet üzerinde code.org ‘tan 15 dakikalık bir oyun oynadık ve süre dolunca hangi seviyelerde kaldığımız not edildi. Gün sonunda hangi alanda eğitim almak istediğimize karar vermemiz gerekiyordu. Ben Veri Analizi ve Raporlama alanına yönelmek istediğimi söyledim.

İkinci gün herkes seçtiği alanın dersine girdi. İlk gün, Veri Analizi hocası 5 dakikalık bir sunum yapacağımızı ve “normalizasyon” konusunu araştırmamız gerektiğini söylemişti. İkinci gün, herkes 5’er dakikalık sunumlarını yaptı ve normalizasyon hakkında araştırdıklarımızı tartışarak güzel bir ders işlemiş olduk. Veri Analizi ve Raporlamayı da iki sınıf olarak ayırmışlardı: İş Zekası ve İş Analisti. Hocamız bu ikisi hakkında detaylı bilgi verdikten sonra hangi alana yöneleceğimizi sordu ve ben İş Zekası sınıfını seçtim.

İkinci günün sonunda kısa bir sınav yaptılar. Excel üzerinde normalize edilmiş birkaç veri hakkında el hesabı ile çözülecek birkaç soru sordular ve 45 dakika sürdü.

SONUÇ

Yaklaşık iki hafta sonra hocam telefonla arayarak eğitim grubuna seçilen asillerden biri olduğumu söyledi ve bu beni çok çok mutlu etti. Kariyerim için büyük bir adım attığımı şimdiden hissetmeye başladım. Umarım her şey çok güzel olacak.

Eğitim sonunda neler yaşadığımı ve öğrendiğimi anlatacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Sorularınız ve görüşleriniz için bbodur@industryolog.com hesabına mail atabilirsiniz.

NBUY programına başvurmak ve detaylı bilgi için tıklayınız.