Nedir Şu Ayna Nöronlar?

Herkese Merhaba;

Hepimizin kendimizle ilgili merak ettikleri olmuştur.Davranışlarımız,kişiliğimiz,neden bir şeyi o şekilde yaptığımız.Bunların çoğu beynimizde saklı.Eğer onu anlayabilirsek birçok şeyi çözüme kavuştururuz.Öyleyse gelin başlayalım.Beynin gizemli dünyasında ilk adımı atmaya.

Beyin…  Bizi yöneten,bizi biz yapan şeylerden biri.,Peki incelemeye ne dersiniz? Bugün bir araştırmayı paylaşmak istiyorum. Nöronları hepimiz duymuşuzdur.Ama nedir ki şu ayna nöronlar?

Neden film izlerken acı çeken bir çocuğun acısını paylaşırız, hüzünleniriz? Neden gözümüz önünde acı çeken bir hastanın yanında biz de o acıyı çekiyor gibi oluruz.  Veya eşler ne oluyor da eşinin canı sıkkın olduğunda bunu hemen algılayabiliyor ?Ya da gülen birini görünce neden güleriz?

 

 

Tüm bu süreçlere cevap olacak şekilde İtalyada Parma Üniversitesi’nden Giovanni Rizzolatti, Vittorio Gallese ve ekibi 1996 yılında, makak maymununun beyninin ön lobunda ‘ayna nöron’ adını verdikleri değişik bir motor nöron hücresi keşfettiler..

Ayna nöronlar, temel olarak karşımızdakinin duygularını anlamaya, düşüncelerini ve davranışlarını kestirebilmeye, insanların kompleks davranışlarını taklit edebilmeye ve yorumlamaya yarayan özel nöronlardır.Bu keşif  insan davranışlarını anlamada çok önemli bir yere sahiptir. . Ayrıca günlük hayatta kullandığımız empati kavramının nörobiyolojik tanımıdır diyebiliriz.

 

Kaslarımızı kullandığımızda yani herhangi bir hareket yaptığımızda beynimizde bulunan motor nöronların uyarıldığını biliyorduk ama ayna nöronlar bize başka bir gerçeği göstermiş oldu. Aslında o hareketi başka biri yaparken onu izlediğimizde de ayna nöronlar uyarılıyor. Örneğin, karşınızda acı çeken bir çocuk gördüğünüzde ayna nöronlar devreye girer ve siz sanki acı çekiyormuşsunuz gibi hisseder ve hüzünlenirsiniz. Bir arkadaşınız başarılı bir işe imza attığında siz de onun gibi sevinirsiniz ve sevincini paylaşırsınız.

 

İnsanların ne hissettiklerini anlayabilmek aslında onların davranışlarını izlememizde yatıyor. Bu noktada ayna nöronlar kişiler arası etkileşim ve iletişimimizde de önemli rol oynuyor. Empatik becerileri gelişmiş bireylerin toplumda daha kolay ve sağlıklı iletişim kurmasının temeli de yine ayna nöronlarından kaynaklanmaktadır.

Kaynak: nbeyin