Bunca yıl boyunca  okuyoruz, detaylı teknikler deniyoruz da hala ve hala İngilizce için eksiklerimiz var. O biriyle konuşmaya kalktığımızda, tatilde, yolda, yurt dışında kelimeler boğazımıza diziliyor ya hani.

“İşte tam bunun için farklı bir noktadan bakmamız gerektiği kanaatindeyim”

blackboard-board-chalk-6375.jpg

Şöyle bir farklı nokta ki;

İngilizce,Almanca,Fransızca veya herhangi bir yabancı dili öğrenmeye çalışırken hep kafamızda beynimiz “translate English to Turkısh”(“İngilizceden Türkçeye çevir”) şeklinde işliyor. Yada belki de bize bu şekilde işlemesi gerektiğini öğrettiler, çünkü ihtiyacımız olan sınavları geçmek,okuduğumuzu anlamaktı.

Peki ya…

Kutunun dışına çıksak, bulunduğumuz daireden bir adım geri atsak, nerede olduğumuzu ne durumda olduğumuzu görsek de ona göre yorumlasak, kendimize yarayanı, yarayacak şekillerde uygulasak nasıl olur? İşte tam burada, tam bu noktada farkettiğim bu soruna karşılık yaptığımız birkaç hatadan da bahsetmek istiyorum.

Yabancı bir kaynaktan;  film izlerken, kitap okurken, hatta ve hatta haber programını izlerken bile her zaman aşağıda bir Türkçe dil seçeneği arıyor ya da kendi kafamızda konuşma geçtikçe, kitabı okudukça Türkçeye çeviriyoruz. Böyle olunca yarın öbür gün bir durumla karşılaştığımızda şu ifadeyi de çokça görüyoruz aslında etrafımızda hatta ve hatta kendimizde;

“Ben anlıyorum da, konuşamıyorum ya

E peki niye konuşamıyorsun? Çünkü sana öyle öğrettiler, neye ihtiyacın varsa  onu öğrenmeye çalıştın. Artık ben kutunun dışına çıkarak bir adım geri atarak farklı düşünmek ve sizin de öyle düşünmenizi istiyorum. Gelin, İngilizce’den Türkçe’ye değil de Türkçe’den İngilizce’ye;

  • İzleyelim dizileri,
  • Yazalım kitapları,
  • Dinleyelim haberleri,

Yarın bir gün mikrofon bize geçtiğinde donup kalmayalım artık. Tek taraflı çalışmasın beynimiz.

mic-mic-stand-microphone-64057.jpg

Ne yapmamız gerektiğini söyledin de başlangıcı da söyleseydin?

Bir video paylaştım bak şimdi. Sağ da alt tarafta bak.

Hıh evet orası, doğru altyazı bölümü. Türkçeden İngilizceye çevir onu hadi hadi.

Bir de şarkıyı sakın kaçırma !

 

Neşet Ertaş’a sonsuz saygı ve rahmetle…

Mutlu günleriniz olsun. Sevgiler, saygılar.