Nesnelerin İnterneti

Merhabalar,

Teknolojinin her an geliştiği bir zamanda yaşadığımızın artık farkındayız.Her teknolojik aletin önüne akıllı kelimesini getirmeye başladık. Bugün biraz daha nesnelerin aklından bahsedeceğiz. Onları akıllı yapan ise nesnelerin bir şekilde internete ile diğer cihazlarla iletişim haline girmesidir.

Biraz da bu Internet of Things yani Türkçe olarak nesnelerin interneti kavramına tarihsel açıdan yaklaşacak olursak; 1999 yılında Kevin Ashton ilk defa böyle bir kelime kullanıyor.Bu kavramın tam tanımı şöyle yapılıyor: “Fiziksel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı” Hemen ardından IoT ürünler oluşturuluyor. Ve gittikçe büyüyen bir pazar haline geliyor.  IoT ürünleri  genel olarak uygulama türüne göre sınıflandırılabilir. Akıllı giyilebilir cihazlar, akıllı ev, akıllı şehir, akıllı ortam olarak gruplandırılabilmektedir.

 

Şöyle ki artık nesneler düşünüyor ve karar verme yetkisine sahip oluyor. Ayrıca sadece eşyalar değil üretimde makineler üzerinde de uygulanıyor. İnternete bağlanarak karar verme yetkisine sahip oluyorlar. Böylece sadece bilgisayar, telefon ve eşyalar değil makinelerde aynı şekilde internete bağlanabiliyor ve etkileşim de bulunabiliyorlar.

 Hayatımızı nasıl etkiliyor?

Toplantıya gideceksiniz ve trafik çok yoğun büyük ihtimal geç kalacaksınız. Arabanız size en uygun yolu seçiyor ne kadar geç kalacaksanız hesaplıyor toplantıya diğer katılacak bireylere mesaj gönderiyor.

 

Öğrencisiniz ve çok önemli bir sınavınız var çalar saatiniz sizi uyandıracak kahve makinenize talimat gönderecek hatta ekmeklerinizi kızartacak ve sizin için zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Bu örneklerde sonra belki de daha genel düşünüp hepimizi kapsayacak bir örnek verebiliriz. O da akıllı şehirler. Enerji kaynaklarının her geçe gün azaldığını düşünürsek akıllı sayaçlar sayesinde her evde ne kadar enerji tüketilmesiyle alakalı planlama yapılarak  enerji kaynakları üretim sürecine daha fazla entegre edilirken, şebekeyi uçtan uca kontrol eden bilişim sistemleri sayesinde kayıp ve kaçaklar önlenecek.

Yapılan somut çalışmalardan bazıları ise

1-Hapifork : Akıllı bir çatal ve gün içerinde yediğiniz yemek miktarı ile alakalı sizi uyarıyor.

2- Babolat: Babolat akıllı bir raket. Bu raket sayesinde hareket ve hız istatistik verilerinizi kaydediyor ve size gönderiyor.

 3-Ring: Amazon tarafından 1 milyon dolara satın alınan bir zil. Bu zil sayesinde evde değilken de kimin geldiğini görebiliyorsunuz.

Türkiye’de Nesnelerin İnterneti

 Türkiye’de de  bu pazar günden güne gelişiyor.Örnek verecek olursak bunlar; Sade Grup’un sade.io adı altında geliştirdiği ürünler, Reengen firmasının enerji alanında yaptığı çalışmalar, EvrekaIVEN ve Arçelik gibi pek çok isim daha bu alanda çalışmalar yapıyor.

Yazımda sizlere nesnelerin internetinden ve kullanım alanlarından bahsetmeye çalıştım. Her teknolojinin yararları varken bu teknolojininde nerelere gideceğini kestirmek biraz zor olsa da pazarı çok daha gelişeceğe ve büyüyeceğe benziyor.