Nöromarketing Yönetimi

 

 

Bilinçaltımızın bize oynadığı oyunların ne kadar farkındayız? Bir çoğumuz bazı davranışları bilmeden istemsizce gerçekleştiriyoruz. İzlediğimiz, duyduğumuz, bir yerde görmüştüm dediğimiz her şey aslıda bilinçaltımız da nasıl işliyor? Tamam da bunların pazarlamayla ne ilgisi var ? Evet aslında pazarlama tam da böyle bir şey.

 

NöroMarketing yöntemi pazarlamanın belki de bilime en çok yaklaştığı metotlardan biri. 90’lı yıllarda bir grup araştırmacı tarafından uygulanmaya koyduğu yeni metotlar ve teknolojiler pazarlamacıların dikkatini çekiyor. Şöyle ki bu yöntemde insanları etkilemek için yaptığımız logolar,reklamlar,ambalajlar,renkler,kokular ve aklınıza gelen  her şeyin derinlerinde insanlara bıraktığı etkiler Nörofizyolojik ve Psikofizyolojik ölçümlerle tespit ediliyor.

 

Net olarak anlaşılması için direkt olarak tüketici davranışlarını anlamaya ve bu davranışların oluşmasında psikolojik nedenlerin araştırılmasıdır. Tabi tüm bu veriler yine pazarlamaya hizmet edecek ve tüketiciye istediğini vermek için kullanılacaktır.

Şimdi örneklerle devam edelim.Yıllar boyu birbirleriyle rakip olmuş iki marka.Coca Cola ve Pepsi reklamlarını hepimiz biliriz. Özellikle Pepsinin çok iyi kullandığı tadım testlerini de çoğu insan biliyordur. Bilmeyenler için bir kere de ben özet geçeyim. Gözleri kapalı bir insan markaları bilmiyor önlerinde iki çeşit var tadımı yapan tadını beğeninin Coca Cola olduğunu savunuyor fakat sonuçlar gösteriyor ki Pepsi %57 oranlarında hep önce çıkıyor. Nero bilim teknikleri sayesinde ortaya daha net veriler konuluyor. FMRI yöntemi ile 67 kişinin beyin fonksiyonları test ediliyor. Bilmeden  içilen Coca Cola orbitofronal korteks bölgesini hareketlendiriyor.

Orbitofrontal Korteks nedir ?  bir görünüş,ses veya tattan etkilendiğimizde hareketlenen bir bölge.Peki markasını bildiğimizde teste katılırsak ne oluyor? Bu sefer de hipokampüs ve dorsolateral prefrontal korteks harekete geçiyor. Yani beynimizin idari işlevlerinin yapıldığı kısım.

 

Böylece çok net görüyoruz ki aslında satın almada tüketicilerin bile farkında olmadan yaptığı hareketlerin satın alacağı ürünü seçmesinde çok büyük rolü var. Nöromarketing’i bir çok tanınan firmanın kullanığı düşünülürse etkili bir yöntem olduğu rahatlıkla söylenebilir.Bir sonra ki yazımda görüşmek dileğiyle 🙂