Öğrenebiliyor Muyuz

Merhabalar,

Küçüklüğümden beri bilgileri nasıl öğreniriz, aklımızda nasıl kalır gibi soruları kendime sorarak bulmaya çalışırım. Bir şarkı sözünü öğrendikten sonra nasıl unutmadan devam ederiz ya da unuttuğumuz bir şeyi nasıl hatırlarız? Bildiğiniz bir şarkıyı söylemeye başlayın mesela, sözler sizin de gözünüzün önüne geliyor mu yoksa direkt şarkıyı zihninizde düşünerek mi söylüyorsunuz? Ne dersiniz, hep birlikte az da olsa konunun derinliklerine inelim mi?

Yaşantımız sonucu davranışlarda meydana gelen ve nispeten sürekli değişikliklere öğrenme adı verilir. Yani bir çeşit çevreye uyum sürecidir de diyebiliriz. Bu durum bazen olgunlaşma ile karıştırılabiliyor. Olgunlaşma; bireyin yeteneklerinin kendiliğinden gelişmesi ve belli bir düzeye ulaşmasını konu alır. Bu yüzden olgunlaşmanın etki ve değişimlerini ayırt etmek gerekir.

Free stock photo of wood, books, desk, writing

Öğrenme durumu yaşam boyu devam ettiği için aktif bir oluşum olarak kabul edilir. Peki alışkanlık durumu da öğrenmenin içine girer mi? Tekrarlanmış uyarıcılara çok fazla maruz kalıp alışarak duyarlılığımızı kaybetmemiz sonucunda davranışlarımızda meydana gelen değişiklik öğrenme olmaz. 

O zaman nedir öğrenmenin özellikleri?

  • Öğrenme davranışlarda değişikliğe neden olur. Bu değişiklik iyi de olabilir kötü de.
  • Değişiklik gösteren bu davranışlar gözlenebilmelidir.
  • Yaşantı sonucu meydana gelir.
  • Öğrenilen herhangi bir şey kalıcı ya da bir süre devam eden bir şey olmalı.

Yaşamımızı devam ettirebilmek ve iletişim kurabilmek için sürekli çevremizde etkileşim içinde oluruz. Bazı bilgileri öğrendikçe heyecanlanırız ve daha çok öğrenme isteği duyarız. İşte bu istek de meraklı olduğumuz konulara göre değişiklik gösterir. Bu etkileşimlerin sürmesi için de sinir sistemimiz yardımımıza koşar. Biraz biyolojiye girmiş olalım mı? Sinir sistemini oluşturan birimlere nöron adı verilir. Her davranışımız nöronların etkin olması ile gerçekleşir. Öğrenilen yeni bilgilerle beynimizde biz göremesek de birtakım değişiklikler olur, yeni sinaptik bağlar kurularak öğrenme tamamlanmaya çalışılır.

Woman Reading a Book

Öğrenmeden bahsettim, peki şimdi de öğrenmeyi etkileyen faktörlere giriş yapalım mı?

Ben bir öğrenciyim ve her yıl alanımla ilgili yeni dersler alarak bilmediğim bilgileri öğrenebiliyorum. Bir konuyu öğrenmek için yeterli zamanı kendime tanımazsam öğrenme sürecim istediğim şekilde gerçekleşmez. Hani derler ya “öğreneceğiniz konuyu her gün ya da her hafta tekrar edin”. İşte bu çok önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Aralıklı çalışma ile öğrenilecek yeni bilgiler akılda daha kalıcı olur ve süreci kısaltarak zamandan tasarruf sağlar. Buradan devam edelim. Konuyu kendi içinde parçalara ayırarak çalışmak her zaman daha olumlu sonuçlar verir. Bu yüzden konunun tamamı hakkında fikir sahibi olup nasıl parçalayabileceğinizi bulmak kritik bir noktaya dönüşüyor. Bunları yaptıktan sonra geri bildirimle olaya son şeklini vermek gerekiyor. Örneğin, sınavdan çıktıktan sonra doğru cevapları çevrenizden öğrenip diğer sınavda daha donanımlı olmak sizin elinizde. Artık nasıl yaparsanız, bundan sonrası da size kalmış 🙂

Öğrenen kişiyle ilgili kriterleri de sıralayacak olursam; öğrenmeye hazır olma, yaş, zeka, kaygı gibi durumlar da öğrenmeyi etkiler.

Öğrenme faktörleri göz önüne alınarak bir süreç geçirilirse daha verimli ve kolay bir öğrenme olur. Herkesin öğrenme ve çalışma şeklidir. Bu yüzden öncelikle kendinizi iyi bir şekilde tanıyıp neyi ne şekilde yapabileceğinizi ölçmeniz gerekir. Bu noktadan sonra sizin için her şey daha net olur.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.