Öğrenilmiş Güçlülük

      Merhaba 

      Öğrenilmiş çaresizlik kavramını eminim ki duydunuz. Adından da anlayacağımız gibi ne olursa olsun sonucu değiştiremeyeceğimize dair bir inançsızlık içinde olma durumumuz için bu kavramı kullanıyoruz.Önünde hiçbir engel yokken sırf bu inançsızlık yüzünden hedeflediğiniz yolu tıkarsınız, yolu aşmayı güç hale getirirsiniz. Olur mu canım öyle şey, demeyin bunu çok sık yapıyoruz. Hani bahanelerimiz var ya başlamamak ve devam etmemek için. Bir düşünün bakalım bunlar öğrenilmiş çaresizliklerimiz mi? 

 

     

      Bu yazıda biraz daha farklı bir terim olan öğrenilmiş güçlülükten bahsedeceğiz. Bu kavram; Rosenbaum (1980)’un yapmış olduğu tanımlamaya göre:

”Stresli ve güç durumlarda yaşanılan etkiyi azaltmak yönünde, bireyin duygularını ve bilişlerini düzenleyebilmesini sağlayan beceriler ve bu becerilerinden oluşan dağarcık” olarak ifade edilmiş. 

      Tanıma göre güçten kastımız bir motivasyon değil, kişinin yetenekleri sonucunda belki öz güveninden ama kesinlikle bilgisinden, uzmanlığından ortaya çıkan bir kavram. Bu yetenekler olayları kontrol etmekten öte, kişi üzerinde olayların etkisini azaltmaya yarıyor. Aslında kişiye bir üstünlük sağlıyor

      Güçlü olmayı öğrendiğimizde kazançlarımız neler?

  • Problem çözme yeteneği 
  • Durumlara olumlu bir bakış açısıyla bakma
  • Otokontrolü geliştirebilme
  • Stresli durumlarla başa çıkabilme
  • Tabi ki yüksek öz güven 

     Bu dağarcığın oluşması ve yeteneğin geliştirilmesi için yapılacakların çocukluktan itibaren başladığını biliyoruz. Çeşitli yollarla insanlarla kurduğumuz etkileşimler, yaşam boyu gözlemlediğimiz ve incelediğimiz rol modeller, bilgi edinimi, anlam üretebilme ve eğitimler ile kısaca kendimize katacağımız her şey güçlülük düzeyimizi belirler ve geliştirir. 

     Kendimize sorular sormaktan çekinmeyelim, cevaplarda da samimi olalım. 

  • Başarısız oldum.Bu başıma gelen en büyük felaket mi, yoksa bütün ihtimalleri göz önünde bulundurarak çözüm mü bulmaya çalışmalıyım?
  • Geçmişte yapmış olduğum hataları ne sıklıkta düşünüp bu hatalardan dolayı pişmanlık yaşarım?
  • İşimi yaparken beni zorlayan şartlar, kişiler, koşullar varsa o işe daha fazla mı asılmalıyım, pes mi etmeliyim?

vs. kendinize sorun!

“Güçlü olmak zor iken, güçlülüğü davranışlarımızla kalıcı hale getirmek daha zor, çaresiz kalmayı seçmeniz ise oldukça kolay.”

Soru ve görüşleriniz için bana bkara@industryolog.com mail adresimden ulaşabilirsiniz. 

Esen kalın..