Endüstri 4.0 serimizin bu yazısına hoş geldiniz diyorum ve Endüstri 4.0 da  “Otonom Araçlar” konusunda yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiklerimi aktarmak istiyorum.

Bu yazı serisinde bu konuyu bölerek anlatmayı uygun buldum aksi takdirde sizleri sayfalarca yazıyla çok sıkabilirim . O yüzden 3 parçaya bölerek anlatmayı düşünüyorum. Yazımın ilk parçasında Otonom araçların tarihi hakkında kısa bir bilgi, Otomasyonun seviyeleri ve Otonom araçların çalışma mekanizması üzerinde duracağım.

Otonom araç nedir? Otonom araçları wikipedianın tanımına göre şöyledir: “Sürücüsüz arabalar olarak da bilinen otonom arabalar, çevresini algılamak için sahip olduğu çeşitli sensörler ile insan müdahalesine gerek duymadan özerk bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahip otomobillere verilen genel isimdir.”  Otonom araçlarla ilgili ilk atılım 1920’lerin başında yapılmıştır. 1950’lerde ticari amaçla kullanılmaya başlanmıştır ve 1980’lerde araştırmacıların otomasyon edilmiş otoyol sistemlerini geliştirmeyi başarmasıyla gelişimi hız kazanmıştır.

Bu otonom araçlar insansız ekipman yapımındaki Savunma sektörünün (DARPA1) geniş çaplı araştırmalarına minnettarlar. Google’ın sürücüsüz araba reklam çalışmaları Otonom araçlara olan ilgiyi arttırdı ve çeşitli mesleklerden olan yeteneklerin ilgisini çekti.. Google’ın sürücüsüz araba filosu yollara bırakıldığında 1 milyon mil yol kat edildi ve sadece 14 küçük trafik kazası kaydedildi. Tüm kaza durumlarında da otonom araçlar kaza sebebiyeti değildi.  Yine de, otonom araçtan kaynaklanan bir kaza ilk defa 2016 sevgililer gününde oldu.

Otomasyon seviyeleri

Otomasyon seviyeleri 0′ dan tam otomasyona kadar değişmektedir. NHTSA araç otomasyonlarını 5 seviyede açıklamıştır.

  • Sıfır otomasyon( Seviye 0) : Sürücü her zaman aracın tam ve yegane emir ve komuta merkezidir. Direksiyon, fren, gaz kesmek ve güç vermek gibi opsiyonlar sürücüdedir.
  • Belirli fonksiyon otomasyonu (Seviye 1): Bazı belirli control fonksiyonları otomasyona uğramıştır.Mesela elektronik savrulma kontrolü .
  • Birleştirilmiş fonksiyon otomasyonu (Seviye 2): Uyarlanabilir seyir konrolü gibi ana kontrol mekanizması olan fonksiyonlardan en az iki tanesinin otomasyonda olması druumu.
  • Kısıtlı kendi kendine sürüş otomasyonu (Seviye 3): Trafikte sürücü tüm kritik güvenlik fonksiyonlarının kontrolünden vazgeçer. Sürücü her koşulda güvenir programa. Sürücüye sadece aracın geri kalan kontrollerinde ihtiyaç duyulur.
  • Tamamen kendi kendini sürülen otomasyon (Seviye 4): Araç, yol durumunu görüntülemek ve tek başına hareket edebilmesi için akıllıca tasarlanmıştır.

Otonom Araçlar Nasıl çalışır ?

Otonom araçlar birçok robotun öncülü olan 3 fazlı tasarım  “hisset, planla ve harekete geç” olarak bilinen yolla çalıştırılır. Otonom araçlarda önemli zorluklardan biride sürekli değişen kompleks ve dinamik sürüş çevresi. Bunu sonlandırmak için, otonom araçlar çevreden ham veri ve bilgi toplayan çeşitli sensörler, kameralar, radarlar vs…  Bu veriler daha sonra çeşitli yazılımlarda girdi olarak kullanılacaktır.

Gözetleme teknolojilerinin birleşimi zorlayıcı bu isle başa çıkmak için oluşturulmuştur. Örnek olarak Otonom araçları görüntüleme teknolojileri radar,Lidar ve mono veya stereo kamera sistemlerinin birleşimi ile çözülmüştür. 

Kaynakça : Saeed Asadi Bagloee, M. T. (2016). Autonomous vehicles: challenges, opportunities, and future implications for transportation policies. Australia: Springerlink.com.