Pazarlama Karması Tutundurma

Pazarlama karmasından bir önceki yazımda genel olarak bahsetmiştim. Tutundurma konusunda bugün biraz daha ayrıntıya gireceğiz. Bu yazıdan sonra pazarlama nasıl yapılır, etkili yöntemleri nelerdir gibi bir çok soru işaretini kaldırmayı umuyorum.

Tutundurma Nedir?

Pazarlama karması olarak bahsettiğim 4P kavramlarından biri de tutundurmaydı. Eğer ürünü piyasaya sürüp öylece hiç bir şey yapmadan beklersek ürününüz aynı hızla unutulup gidecektir. Ama yeniliklerle, reklamlarla sürekli desteklerseniz ürününüz kendini unutturmayacak insanların beyninde bir köşede durmaya devam edecek ve sizde böylece pazarda tutunmaya devam edebileceksiniz.

Neden Önemli ?

Tüketicilerin istekleri sürekli değişim halindedir. Pazarda da aynı şekilde rakip sayısı artmaktadır. Yeni gelişmeler yaşandıkça isteklerde paralel olarak değişecektir. Bu yüzden iletişimi kuvvetli tutup müşterilerin ne bekleyip ne istediğinin nabzını her zaman tutmamız gerekir. Yoksa sonumuz dokunmatik ekranlara direnen Nokia’dan farksız olmayacaktır. Bu yüzden tüketici beklentilerini iyi algılamak ve hızlı çözümler sunabilmek tutunmanın temel taşıdır.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Tutundurmanın belli başlı önemli unsurları vardır. İlk olarak müşterilerle kurulan iletişim çok önemlidir.  İletişim tüketicinin ürünü satın alıp almama noktasında çok etkili rol oynar. Bu yüzden tutum ve davranışlar doğru belirlenmelidir. Tutundurma için 4P’nin diğer unsurları ürün, fiyat  ve dağıtım arasındaki uyum da çok önemlidir. Bu uyum ne kadar iyi olursa tutundurma o kadar başarılı olacaktır. 

Tutundurmayı; Reklam, halka ilişkiler, kişisel satış ve satışa teşvik olarak alt dallara ayırabiliriz.

Reklam dediğimizde aklımıza ne geliyorsa televizyon, internet, broşür, afiş vb gibi bir çok madde sıralayabiliriz. Halka ilişkiler kısmı konuşmalar, seminerler, basın konuşmaları gibi halkla içi içe olunan ortamlarda işimize yarayacaktır. Kişisel satışı ise ürün tanıtımları ve satış sunumlarını kapsar. Son olarak satışa teşvik dediğimiz promosyonlar hediyeler, indirimler ve çekilişler gibi insanları harekete geçirmeye çalışılan oluşumları kapsar.

Pazarlama karmasının en etkili yöntemlerinden biri yani iletişim kısmını oluşturan Tutundurma; ürün veya hizmetleri son müşteriye ilgi çekici bir şekilde anlatarak tüketiciyi etkilemeyi amaçlarken tüketicilerinde doğru bilgiyi öğrenip tercihlerini daha kararlı bir şekilde yapmalarını sağlayacaktır.

Bir sonraki yazım da görüşmek dileğiyle…