Pazarlama

 

Herkese merhaba,

Bugün size pazarlama ve çeşitlerinden bahsedeceğim.

Pazarlama iş dünyasının her alanında karşımıza çıkan konulardan biridir. Hayatımızın merkezinde yer alır ve bu konu bazen tartışmalara bile neden olmaktadır. İşletmeler için pazarlama genellikle gelir açısından düşünülür çünkü ürün ile tüketiciyi buluşturan bir kavramdır. O zaman nedir bu pazarlama olayı? Firmaların mal ve hizmetlerini müşteri için daha ilgi çekici şekilde tayin etmeleri ve strateji belirleme sürecine pazarlama adı verilir. Yani tüketicilere değer yaratan, ürün ve hizmet akışı sağlayan örgütsel fonksiyonlardan birisidir. Pazarlama ile hem tüketici hem de işletme fayda sağlar. Burada tüketicini isteklerine gereken önem verilmelidir çünkü ürün bir şekilde beğenilmeli ki satılabilsin ve amaca uygun olsun. Mesela fiyat kıstası tüketici için göz önünde bulundurulan bir özelliktir. Ürün sahibi firma müşteri istek ve arzularını ön planda tutmalı, ona uygun bir ürün ortaya koymalı ve bunu müşterinin satın alabileceği fiyatta üreterek onlara ulaştırmalıdır.

Şirketler pazarlama konusuna önem verirse onlara olumlu bir şekilde dönüş alırlar. Çünkü pazarlama ürüne ve şirkete uygun ve eksiksiz çalışmalar sonucu yapılırsa işletmenin toplum açısından değeri artar, müşterilere daha cazip gelir, itibarı yükseltir, tüketiciler açısından tercih edilen bir kurum haline gelir. Örneğin bir ürün tasarlayacaksınız. “Bu ürünü kim alacak, neden alacak, nerede satılacak” gibi soruların cevabını bilip ona uygun tasarım yapmanız gerekir. İşte bu konular pazarlamanın içine aldığı konulardandır. Bu adımı geçtiniz diyelim. Ürünü satışa çıkardınız. İşiniz burada bitmiyor tabi ki, satış sonrası müşteri memnuniyeti ve o müşterinin sadık müşteriye dönüşüp her zaman sizi tercih etmesi gerekir. İşte burada da devreye pazarlama girer.

Sıra pazarlama çeşitlerine geldi. Bunları birkaç başlık halinde inceleyebiliriz:

Karşı Pazarlama(Contra Marketing)

Firma ya da markaların bir saldırıya maruz kaldıklarında karşı tarafa cevap verme çabaları karşı pazarlama olarak adlandırılır. Örneğin Burger King- Mc Donald’s çekişmeleri reklamlarına bile yansımıştır ve herkes tarafından bilinir. Ama hamburger diyince akla genellikle ilk olarak bu iki marka gelir ki bu da pazarlamanın önemini gözler önüne serer.

Kontrol Pazarlama

Bazen tüketicilerin bazı ürünlere olan talebi bilinçli olarak azaltılmak hatta ortadan kaldırılmak istenir. İşte bu duruma kontrol pazarlama denir. Bir strateji türüdür, örneğin insan sağlığına zarar verdiği gerekçeleriyle kampanyalar başlatılır ve halka duyurulur. Kamu veya menfaat grupları tarafından yapılır.

Gerilla Pazarlama

Marka bilinirliğini ve satışları artırmaya yönelik bir pazarlama türüdür. Yaratıcı, düşük bütçeli ve yenilikçi stratejiler önemli unsurlarıdır. Çok fazla para harcamak istemiyorsanız ama aynı zamanda yenilikçi ve dikkat çekici bir reklam olsun istiyorsanız Gerilla pazarlama tam size göre. Yaratıcılığınızın sınırı size kalmış 🙂

guerilla marketing ile ilgili görsel sonucu

İçerik Pazarlaması(Content Marketing)

Hedeflenen kitleye ulaşmak ve bu kitlenin ilgisini çekmek amaçlı yapılan içerik oluşturma ve dağıtma yaklaşımına içerik pazarlaması adı verilir.

man drawing on dry-erase board

Sosyal Pazarlama

Bu pazarlama türünde toplumun yararına olan hizmet ya da ürünler için kampanyalar başlatılır. Yani firmalar müşteri merkezli olmaktan çıkıp insan merkezli olmaya başlar, karını sosyal sorumluluklarla dengeler.

Red Coca Cola Zero Signage

Sosyal Medya Ünlüleriyle Pazarlama(Influencer Marketing)

Günümüzde sosyal medyanın etkisi tartışılmaz bir durumda. Bu yüzden sosyal medyada takipçi sayısı fazla kişiler ürettikleri içeriklerle marka ya da ürünlerini takipçilerine bir şekilde aktarmanın yolunu buluyor. Buna da sosyal medya ünlüleriyle pazarlama adı verilmiştir. Bir youtuber olduğunuzu düşünün, aynı zamanda yeni bir ürün ürettiniz ve bunu tanıtmak istiyorsunuz. Bir video çekerken araya ürün tanıtımlarını da koyarak ürününüzü herkesin görmesini sağlarsınız. İşte bu şekilde yapılan pazarlama çeşidi de sosyal medya ünlüleriyle pazarlama kategorisine giriyor.

influencer marketing ile ilgili görsel sonucu

Viral Pazarlama

Ağızdan ağza pazarlamanın günümüze uyarlanmış halidir. Verilmek istenen mesaj belirleniyor ve sosyal medyada daha geniş kitlelere aktarılarak tüketici ile potansiyel müşteriler arasında bir köprü kurulmasını sağlıyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.