Pazarlamada 4P

Pazarlama dediğimiz zaman değişen koşullarda bir ürünü veya hizmeti son tüketiciye gidene kadar izlenilmesi gereken adımlar birer pazarlama stratejileridir. Bu stratejilerdeki hedefimiz ise tabi ki daha çok mali kazanç elde etmek. Biraz daha genelden özele inelim ve size pazarlamanın 4P sinden bahsedeyim.

Pazarlamanın 4P’si  Nedir?

Pazarlama dünyasında, çok önemli bir yeri olan Philip Korter tarafından geliştirilmiş bir kavramdır. Şirketin artan rekabet pazarının içinde nasıl başlayacağını ve nasıl tutunacağına dair bir pazar karması olarak 4P’yi oluşturmuştur.

4P’nin açılımı ise şöyledir;

1-Product(Ürün)

2-Price(Fiyat)

3-Place(Yer)

4-Promotion(Tutundurma)

İlk ihtiyacımız olan şey pazarlayabileceğimiz bir ürün veya hizmet. Bu arada ürünün özelliklerini detaylıca ele alabilirsiniz. Çünkü pazarlamanın ilk adımı ne kadar kuvvetli olursa diğer adımlar o kadar kolay olacaktır. Hatta deriz ya bazen ürün kendini pazarlıyor diye işte o kadar iyi bir ürün oluşturmalıyız ki ürün kendini pazarlamaya oluşturulduğunda başlamalı. Ürün şekli, özellikleri, rengi, ismi, dokusu her şeyiyle bu süreçte incelenebilir.

Gelelim ikinci aşamaya; Fiyat. Elimizde artık bir  ürünümüz var. Bu ürüne biçeceğimiz bedel de aslında çok önemli noktalardan biri. Bir fiyat belirlerken bir çok konu bizim için belirleyici olabilir. Pazar koşullarını doğru değerlendirip ve rakiplerimizi iyi ölçerek bir karar vermeliyiz.

 

Ürünümüzü oluşturduk fiyatımızı belirledik geriye müşterilerin ürünleri nerelerden ulaşabileceğine geldi. Yani aslında bu aşama ürün ve son müşteri arasındaki köprünün hangi yollarla olacağını kararlaştırılmasıdır. Ürünün doğru zaman da doğru yerde olması müşteriler için önemli rol teşkil eder. Bu yüzden dağıtım da diğer iki madde kadar önemlidir.

Son olarak tutundurmadan bahsedelim. Ürünümüz var, fiyatımız belli müşterilere ulaştırmasın da en etkili yolunu bulduk. Geriye son olarak bu ürünümüzü tıpkı ilk çıktığı zamanki etkisini hep korumasını dillerden düşmemesini ve sürekli gündemde kalmasını sağlamak. Eğer ürünü piyasaya sürüp öylece hiç bir şey yapmadan beklersek ürününüz aynı hızla unutulup gidecektir. Ama yeniliklerle, reklamlarla sürekli desteklerseniz ürününüz kendini unutturmayacak insanların beyninde bir köşede durmaya devam edecek ve sizde böylece pazarda tutunmaya devam edebileceksiniz.

 

Pazarlamanın temel taşlarından 4P’si ne kadar iyi anlaşılırsa o kadar etkili pazarlama stratejileri ortaya koyabiliriz. Basit ama önemli bir konuyu da sizlerle geride bıraktık bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.