Pazarlamanın 4C’si

Önceki yazılarımda pazarlama karması olan 4P’nin ne olduğundan bahsetmiştim. 4P kavramı geliştikçe sonrasında 4C ile beraber anılmaya başlamıştır. Böylece  aslında 4P’den çokta ayrı tutulamaz.

Pazarlama 4C’si nedir ? 

4P’nin müşteride karşılık bulan tanımına 4C denir. Hem 4P’yi hatırlamak için hem de anlam karşılıkları doğru anlaşılsın diye beraber verebiliriz. Yani açılımı aslında şöyle;

Product (Ürün)-Customer Value (Müşteri Değeri)

Price (Fiyat)-Customer Cost (Müşteri Maliyeti)

Place (Yer)-Customer Convenience (Müşteri İçin Kolaylık)

Promotion (Tutundurma)-Customer Communication (Müşteri İletişimi)

Şimdi tek tek bu maddeleri ele alalım.

1.Müşteri Değeri

Müşteriler alacağı ürün veya hizmetten elbette onlara katacakları bir değer isterler. Bunun içinde üreticinin öncelikli hedef bu değeri onlara verebilmek olmalıdır.

2.Müşteri Maliyeti

Müşteri için ne kadar ürün kalitesi önemli olsa da fiyat azımsanmayacak derecede önemlidir. Her zaman hedef kitleniz aynı olmayabilir. Bazen ürününüz ne kadar iyi olsa da fiyatı yüksek olduğu için hedef kitleniz oldukça daralacaktır. Müşterini isteği her zaman kaliteli ürünü en uygun fiyata bulmaktır. Bu yüzden müşteriye yük olacak her türlü üretim maliyeti göz önünde bulundurulmalı ve olabildiğince kısıtlanmaya çalışılmalıdır.

3.Müşteri İçin Kolaylık

Müşteriler almaya karar verdikleri ürüne olabildiğince çabuk ulaşmak isterler. Bu yüzden zaman müşteri için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Aradaki zamanı ne kadar azaltırsak  müşteri alışverişten o kadar memnun ayrılacaktır. Aynı şey servis içinde geçerlidir. Yaşanan sorunların çabuk çözümü müşteri açısından oluşulan eksiyi gidermek için bir fırsattır.

4.Müşteri İletişimi

Pazarlama denildiğinde aslında çoğu şey müşteri ile iletişim merkezlidir. Müşteri ile iletişiminiz sorun yaratıcı değil, her zaman yapıcı ve sorunları çözmeye odaklı olmalıdır. Böylece iletişim güçlenecek aynı zamanda pazarlama tarafınızda buna paralel olarak güçlenecektir. 

4P zamanla 4C’ye evrilerek aslında olaya sadece üretici değil doğru bakış açısı olan tüketici penceresinden bakılmıştır.  Bu yüzden 4P kurulmadan önce 4C’nin detaylıca incelenmesinde fayda vardır.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.