Merhabalar,

Bu yazımda sizlere özellikle ağ yönetiminde sıkça karşımıza çıkan peer to peer ( P2P) den, yani uçtan uca iletişimden bahsedeceğim.


Uçtan uca iletişim, herhangi bir sunucuya ihtiyaç duymadan doğrudan iletişimi sağlayan bir ağ sistemidir.  Aynı zamanda uçtan uca iletişim için, birçok bilgisayarı birleştirip veri paylaşımına açıyor diyebiliriz. Çünkü bu sistem bize sınırsız kaynaktan veri sunumu yapabilmektedir. Uçtan uca iletişim sisteminin çalışma prensibi şu şekildedir.  Kullanıcılar bilgisayarlarındaki dosyaları peer to peer sisteminin veri tabanına yükler. Milyonlarca kişiden sağlanan veriler arasından aramalar gerçekleştirilir ve bu sayede kullanıcılar birbirlerini bulup dosya transferlerini gerçekleştirebilirler. Böylelikle sadece sunucuların tedarikçi, istemcilerin tüketici olduğu geleneksel istemci-sunucu modelinin aksine, her kullanıcı hem tedarikçi/üretici hem de tüketicidir. Bununla birlikte uçtan uca iletişim ağlarında, çoklu istek ve yanıtların farklı eş kullanıcılarda aynı anda oluşmasından dolayı yüksek bant genişliğinde tüketim vardır. Ancak uçtan uca iletişim, Internet of things ile karıştırılmamalıdır.

Dijital alemde hızlı bir şekilde gelişmekte olan Internet of things , günlük kullanımımızda olan nesnelerin internete bağlanıp veri gönderip alması kabiliyeti olarak tanımlanabilmektedir.  Örneğin evimizdeki kahve makinemiz, ocağımız, perdelerimiz, kapı kilitlerimiz ve kapı güvenliğimiz gibi birçok aleti internet ortamına bağlayıp otomatik olarak çalıştırıp kullanabilmeyi internet of things sağlamaktadır. Akıllı şehir, akıllı çevre, akıllı ev ve akıllı hayvancılık uygulamaları gibi uygulama alanları bulunan internet of things, aynı zamanda tedarik uygulamalarını da içermektedir. İşte sıklıkla bu noktada peer to peer ile karıştırılmaktadır.

Stokta azalmakta olan veya son kullanma tarihi yaklaşmakta olan ürünlerin takibi, gerek görülmesi durumunda da tekrar sipariş verilmesi gibi tedarik uygulamaları internet of things ile gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar uçtan uca iletişimin sağlanması ile de gerçekleştirilebilir. Ancak bu uygulama uçtan uca iletişim ile gerçekleştirilirken ağ üzerinde farklı birçok kaynak da bulunacaktır. Yani sadece tedarik uygulamalarını değil birçok uygulamayı içinde bulunduran bir ağ sistemi kullanılacaktır.

Uçtan uca iletişim tek bir sunucuya bağlı olmadığından bir eş kullanıcı hata verdiğinde sadece o kullanıcının bağlantısı kaybolur, fakat ağ çalışmaya devam eder.  Birbirinden bağımsız olduğundan da işlemler daha hızlı ilerler ve aynı zamanda sisteme daha fazla kullanıcı eklenmesi de sistemin kapasitesi ve kaynaklarını artırarak verimliliği artırmaktadır. Görüldüğü üzere, uçtan uca iletişimin çok sayıda avantajı mevcuttur. Ancak veri paylaşımının yapıldığı programlarda son yıllarda casus yazılımlar tespit edilmeye başlandı.  Bu yazılımlar, program ile birlikte bilgisayara yüklenerek kullanıcıların bilgilerini kayıt altına almaktadır. Bu da güvenlik açığına neden olmaktadır. Bunun dışında veri kaynağının belli olmaması da bir diğer dezavantajdır. Sistemin bu dezavantajları göz önüne alınmadığı takdirde çok ses getiren ve getirmeye de devam edecek olduğu söylenebilir.