Personel Aidiyet Duygusu

Herkese merhaba,

Hepimizin mutlu olduğu bir ortam vardır değil mi? Kendimizi bir yerde özgür ve değerli hissetmek isteriz, çalıştığımız yerde de bu tür koşulların olması motivasyonumuzun artmasına olanak verir, işlere bağlılığımızı sağlar.

Aidiyet duygusu, çalışanların kurumlarıyla özdeşleşmelerini sağlayan ve ortak hedefe daha kolay bir şekilde ulaşmayı amaçlayan önemli bir unsurdur. Peki aidiyet duygusu olmadan kurum kültürü oluşturulamaz mı? Bunun olması pek mümkün değil.

O zaman aidiyet duygusu nasıl yaratılacak?

Bu duyguyu yaratmanın ilk koşulu çalışanların şirketle olan iletişimini artırabilmek. Yani bir şirkette her iletişim kolay ya da sağlıklı olmuyor. Örneğin üst yönetimin başkaları aracılığıyla değil de çalışanlarla direkt iletişim kurması motivasyonu artıran bir özellik olur. Patronunuzun başarılı olduğunuz bir işte sizi tebrik etmesi hatta günaydın demesi bile sizi mutlu yapmaz mı? İşte bu olay tekrar ettikçe kişilerin motivasyonu artar ve işlerine daha çok sarılırlar. Bunları bir araya toplarsak birkaç kural geçerlidir denilebilir:

İletişim: İletişimin sağlam olması dayanışmayı artırır, birlik olmayı sağlar. Bazı şirketler bunun için CRM (customer relationship management: iş akışlarını takip eder, yönetme ve geliştirme amacıyla kullanılan yazılım türüdür) programı kullanırlar.

Güven odaklı sistem: Güven her yerde esas olan bir duygudur. Haliyle çalışanlar da şirketine ve birlikte çalıştığı insanlara güvenmek isterler. Güvenin olduğu yerde verimli çalışma da olur. Örneğin performans değerlendirmelerinin doğru yapıldığını bilmek çalışanları rahatlatır.

Takdir Görmek: Yapılan başarılı bir iş sonucunda çevrenin onay ve takdirini almak o kişinin sonraki işlerine daha sıkı bağlanmasını sağlar. Maddi yönden işinin karşılığını alsalar da manevi yönden bir karşılık her zaman daha büyük önem teşkil eder.

Ödüllendirme: Olumsuz bir sonuç ortaya çıktığında genellikle ceza sistemi uygulanır. İlkokul zamanlarınızı düşünün mesela, bir ödevinizi yapmadığınızda öğretmeniniz tarafından tahtaya çıkarılıp tek ayak üzerinde bekletildiğiniz oldu mu? Peki bunun yerine ödevini yapanlar için bir ödül verilse bu olay diğerleri için de teşvik edici bir olay olmaz mı? Şirketlerde de aynı şey geçerlidir. Ödüllendirme ve ceza sistemi aynı oranda tutulmalı, sadece cezalandırmaya gidilmemeli. Çünkü bu da motivasyonu etkileyen bir olaydır.

Kariyer Planı: Bir şirkette çalışmak önemlidir ama bazı çalışanlar için kariyer de önem taşır. O şirkette bir gelecek göremiyorsa devam etmesinin ona bir yarar sağlamayacağını düşünür ve yaptığı işlere heyecan ve başarı katamaz. Bu yüzden şirkete özel ve bireysel hedeflerin olması değerlidir.

Sosyal Aktiviteler: Her zaman iş yapacak değilsiniz ya. Biraz da eğlenceye zaman ayırmak gerek. İş yerine sadece üretim yapılan yer olarak bakılmaması için çalışanların birbiriyle paylaşımları artırılmalıdır. Birlikte bir şeyler yapmak aidiyet duygusunu artırarak güzel bir ortam oluşmasına olanak sağlar. Çeşitli yemek organizasyonları, spor etkinlikleri yapılarak bu sinerji oluşturulmaya çalışılmalıdır. Plan yaparken de herkese hitap eden bir aktivite bulunmalıdır.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.