Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde öğrenmiş olduğum, adını ilk defa duyduğum bu yöntemi sizlerle paylaşmak istedim. Sistem modellemek için bir başka alternatif modellemedir. Petri ağları sistem çalışmaları için bir araçtır.

Petri ağı teorisi sistemin petri ağlarıyla modellenmesine ve sistemin matematiksel ifade edilmesine izin verir. Petri ağı analizi sistemin yapısı hakkında önemli bilgileri ve modellenen sistemin dinamik davranışlarını ortaya çıkarır.

Petri ağlarının Tarihteki gelişimi

Petri ağları özellikler eş zamanlı olayları modellemek için tasarlandı.Petri ağlarını ilk olarak Carl Adam Petri geliştirmiştir. Doktora tezinde “Kommunikation mit Automaten”, petri  sekronize bilgisayar sistemleri arasındaki iletişimini temel alarak formüle edilmiştir.

Petri ağının uygulanması

Yukarda gördüğünüz sistem konvansiyonel yaklaşımın gösterimidir. Petri ağlarının modelleme ve  sistem analizinde kullanımını gösterir. Sistem önce petri ağı olarak modellenir sonra bu model analiz edilir. Analizlerden elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda anlaşılan sistem iyileştirilmeye liderlik eder.

Petri ağları çalışması iki yönde gelişti ; Uygulamalı petri ağı teorisi “Applied Petri net theory”  ve saf petri ağı teorisi “Pure petri net theory”. Uygulamalı petri ağı teorisi temel olarak sistem modellemeye, bu sistemlerin analizine sonuçlar ışığında yönelik Petri ağı uygulamaları ile ilgileniyor. Bu alanda başarılı bir çalışma uygulama sahası, petri ağı ve petri ağı teknikleri hakkında iyi bir bilgi birikimi gerektiriyor. Saf petri ağı teorisi “ Pure petri net theory”  ; petri uygulamaları için kullanılacak basit düzeyde araçlar, teknikler ve konseptler geliştirmek için  yapılan petri ağı çalışmasıdır.

Bu kısımda kitaptan çevirilerle anlatmaya çalıştım. Bundan sonra Petri modellemek için kavramları anlatmaya başlayacağım sizlere. Daha sonra örnek sistemleri Petri ile modellemeye çalışacağım.  Umarım sizlere bir şeyler katabilirim bu derslerle. Simülasyon için elinizde bir başka alternatif olması dileğiyle…

Kaynakça : J. L. Peterson, Petri Net Theory And The Modelling Of System, United States Of America: Prentice – Hall, Inc., Englewood Cliffs, 1981.