Phillips Eğrisi

 

Merhabalar,

Ekonomide karşımıza çıkan “Phillips Eğrisi nedir, bu eğri bize neler anlatır, bu eğri nasıl ortaya çıkmıştır?” gibi soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Phillips Eğrisi Nedir?

phillips eğrisi enflasyon ile işsizlik arasındaki ilişkiyi görmemize yarayan bir eğridir. Enflasyon ve işsizlik bu eğriye göre ters ilişkilidir. Yeni Zelandalı iktisatçı A.W. Phillips tarafından İngiltere ekonomisi üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda geliştirilmiştir. İrving Fisher adlı ekonomist, işsizlik ile enflasyon arasındaki ilişkiyi daha önce bulmasına rağmen phillips’in adı anılmaktadır. Bunun sebebi ise Phillips sayesinde yaygınlaşmasıdır.


phillips yıllara göre işsizlik ve enflasyon arasındaki ilişkiyi gözlemeyip grafiksel hale getirmiştir, bu grafiği yorumladığımızda enflasyon fazlayken işsizliğin az, işsizlik fazlayken enflasyonun az olduğunu görüyoruz.

Eğer işsizlik düşükse bu durumda işçiler avantaj sahibi sayılıyor çünkü; iş verenler işçilerini kaybetmemek adına onlara yüksek ücretler ödüyor. Durum böyleyken ücretler arttığında alım gücü otomatikmen yükseliyor. Alım gücünün yükselmesi ise bir ürün ve ya hizmete talebin artması demek oluyor. Taleplerin artmasıyla karşımıza iki seçenek çıkıyor;

1- Çalışan Sayısını Arttırmak: Taleplerin artmasıyla birlikte ürün/hizmet üretimi artıyor, üretimi arttırmak için çalışanların sayısı artması gerekiyor ki bu durumda döngüsel olarak yine ”düşük işsizlik” oluşturuyor.

2- Fiyatların Artması: Tam kapasite ile çalışıldığını düşündüğümüzde fiyatları arttırarak alım gücünün düşürülmesi hedeflenir, böylelikle taleplerde bir azalma olacaktır. Lakin bu durum Enflasyonu da beraberinde getiriyor yani enflasyon artıyor.

Yalnız Phillips eğrisine ters bir durum bulunmaktatır, bu duruma “Stagflasyon” denir. Stagflasyon; enflasyonla işsizliğin doğru ilişkisinden doğmaktadır. Enflasyon arttığında işsizliğin aynı anda arttığı durumlara denir. Stagflasyonun bir değil, birden çok sebep şey sebep olabilir.

Stagflasyonu sizlerle bir başka yazımda paylaşacağım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.