Photoshop CC Eğitimleri – 1

Merhaba, bu yazımla birlikte başlangıç seviyesinden Photoshop CC’yi öğrenmeye başlayacağız. Öncelikle program hakkında bilgi sahibi olmak için ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Photoshop CC’nin başlangıç ekranından bahsederek giriş yapalım.

Birlikte ilerledikçe tüm özelliklerini deneyip çalışmalar yapacağız. 

İlk açtığımızda bu şekilde Yeni Oluştur ve Aç seçeneklerini görüyoruz. Aç diyerek bilgisayarınızda bulunan bir görseli açabilirsiniz.

Dosyalardan istediğimiz bir fotoğrafı seçip Aç seçeneğini seçiyoruz.

Bu şekilde fotoğrafı, temel özellikleri gördüğümüz ana menüde açmış olduk. Bu menüyü istediğimiz şekilde kişiselleştirebiliriz. Herhangi bir aracı veya paneli istediğimiz bir bölüme getirebiliriz. Buna diğer yazımda bakacağız. Solda kırmızı dikdörtgen içinde gördüğünüz Araç Çubuğu’dur.  

Herhangi bir tanesinin üzerine imleci getirdiğinizde ne işe yaradığını gösteren tanımı görebilirsiniz.

Üzerine tıklayıp basılı tuttuğunuzda ise ilgili aracın seçeneklerini görebilirsiniz.

Sol alt köşede araç çubuğunun bittiği yerde yüzdelik bir oran var. Bu oran üzerinde değişiklikler yapıp fotoğrafın büyütme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Üst kısımda bulunan Görünüm seçeneğinden Cetveller kısmını işaretlerseniz fotoğrafın solunda ve yukarısında bulunan kılavuz çizgisi oluşturmak için yer alan cetvelleri ekrana getirebilirsiniz. Cetveli tutup çekerek fotoğrafın neresine konumlandırmak istiyorsak oraya bırakırız. Bu şekilde kılavuz çizgisinin oluştuğunu görürüz.

Soldan ve yukarıdan basılı tutup çekerek kılavuz çizgileri oluşturduk. Kılavuz çizgileri, görüntülerin veya öğelerin tam olarak konumlandırılması, hizalanması amacıyla kullanılır. Örneğin; metin hizalama. Bunları temizlemek istersek, kılavuz çizgisinin üzerine gelip tıklayıp basılı tutarak fotoğrafın dışına sürükleyebiliriz ya da Görünüm menüsünden Kılavuzları Temizle seçeneğini seçebiliriz. Çizginin üzerine gelip çift tıkladığımızda özelliklerini değiştirebileceğimiz bir menü çıkar. Buradan rengini ve diğer özelliklerini değiştirebiliriz.

Bu yazımda genel bir giriş yapmış olduk. Size tavsiyem burada olduğu gibi herhangi bir fotoğrafı açıp gördüğünüz araçlarda menülerde gezinmeniz. Bu şekilde programı keşfetmeniz ve aşina olmanız daha hızlı ve kolay olacaktır. Bir sonraki yazımda biraz daha menülere girip çalışma alanımızı nasıl düzenleyip özelleştirebileceğimize değindikten sonra ilerlemeye devam edeceğiz. Soru ve görüşleriniz için bana bbaydar@industryolog.com ‘dan ulaşabilirsiniz. Keyifli çalışmalar dilerim.