Photoshop CC Eğitimleri – 2

Merhaba, önceki yazımda Photoshop’a  genel giriş yapmıştık. Şimdi kaldığımız yerden devam edip çalışma alanımızı nasıl özelleştirebileceğimize bakalım.

Ekranımızın sağ tarafındaki panelleri tutup sürükleyerek çalışma alanımızda istediğimiz yere taşıyabiliriz. Ekranın herhangi bir yerine bırakabiliriz. Taşıyabileceğimiz yerleri, sürüklerken karşımıza çıkan mavi çizgiler aracılığıyla görebiliriz.

 

Örnek olarak, Katmanlar panelini tıklayıp sürükleyerek ortaya bırakalım. Sonrasında tekrar tutup çalışma alanımızda, görselde mavi çizgilerle gösterilen kısımlara yaklaştırdığımızda, panelimizi yerleştirebileceğimiz alanlar mavi renkte belirecektir.

Eğer sabit olduğu kısımdan paneli ya da panel grubunu kaldırmak istiyorsak, öncelikle bulunduğu sekmeden sürükleyerek çıkarmalıyız. Sonra, panelin sağ üst kısmında yer alan çarpı işaretiyle kaldırabiliriz. Kısayol olarak ise sağ tıklayıp kapat seçeneğini kullanabiliriz. Tekrar eklemek istersek, Pencere menüsünden ilgili paneli seçeriz. Sabitlemek için paneli tutup istediğimiz sekmeye yerleştirebiliriz.

Panelleri teker teker kullanabileceğimiz gibi panel grubu yaparak tek pencerede seçtiğimiz panellere ulaşabiliriz. Panel grubu oluşturmak için bir paneli taşıyarak diğerinin üzerine bırakmak gerekir.

Fotoğraf düzenlerken işimi kolaylaştırması açısından Pencere’den Gezgin ve Histogram seçeneklerini  sağ üst kısma getirerek çalışma alanımı kendime göre düzenliyorum. Karakter özelliğini de sağ çubuk kısmına yerleştiriyorum. Yukarıdaki görseldeki mavi çerçeveli kısımlarda görebiliriz son halini.

Sebebi ne olursa olsun, birisinin sizin bilgisayarınızda photoshopu kullanması gerektiğinde ayarladığınız özellikleri kaybetmek istemiyorsanız bu çalışma alanını kaydedebilirsiniz. Sağ üst kısımda yer alan oku seçtiğimizde çıkan seçeneklerden Yeni Çalışma Alanı’nı seçerek istediğimiz adı verip kaydedebiliriz. Böylelikle istediğimiz zaman ayarladığımız çalışma alanına kolayca ulaşabiliriz.

Bir sonraki yazımda nasıl yeni proje oluşturulacağına ve özelliklerine bakacağız. Keyifle kalın.